Lastepsühhiaater: kuni inimeste heaolu Eestis ei parane, ei parane ka laste vaimse tervise näitajad

Lastepsühhiaater: kuni inimeste heaolu Eestis ei parane, ei parane ka laste vaimse tervise näitajad

30. Apr 2014, 18:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tallinna lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinbergi sõnul on põhjuseks, miks Eesti lapsed psühhiaatri juurde jõuavad enamasti vanemate endi probleemid, mis kanduvad üle lastele.

Kleinbergi ütleb intervjuus ajalehele Pealinn, et tänapäeva Eesti lastele põhjustab enam psüühilisi häireid tähelepanupuudus - vanemate usk, et lapsed kasvavad iseenesest ja tööelule keskendumine. Näiteks see, et isad töötavad perest kaugel ja ei ole ka aeg-ajalt koju käies rõõmsameelsed ja kained. Vaimse tervisega hädas laste arv ei saa kahaneda enne, kui täiskasvanute heaoluga-tööhõivega pole riigis kõik korras.

Kuid heaolu pole ainus probleem, mis täiskasvanuilt lastele kandub. Väga heal majanduslikul järjel vanemad on jällegi tihti emotsionaalselt ebaadekvaatsed ega suuda oma "tähtsate" asjade kõrvalt lapse vajadusi märgata.

"Ma ei ootaks algkoolilastelt või varateismelistelt mõistlikku käitumist, lapsed teevad rumalusi. Täiskasvanute asi on neid kaitsta. Et nad ei kolaks üksipäini mööda linna ringi ja ei tegeleks asjadega, millest keegi ei tea," räägib Kleinberg.

Psühhiaatri sõnul võib isegi beebidel olla depressioon. "Nad võivad olla täiesti õnnetud, enamasti selle tõttu, et emadel on midagi halvasti."

Et lapsed on oma vanemate pärast mures või kardavad nende pärast, näeb Kleinberg oma ametis väga tihti.

Psühhiaater paneb lapsevanematele südamele, nad ei laseks oma heaoluprobleemidel, tähtsatel töömuredel jm elust räsitusel end laste ees tühjaks imeda. "Lapsevanem ei saa nii ära vajuda, et lapsel hakkab hirmus, sest ema on nii kurb ja isa nii kuri, et ei saa üldse jutulegi."

 

Tallinna lastehaigla psühhiaatriakliiniku juures avatakse aasta pärast Norra riigi eeskujul ja rahalisel toel laste vaimse tervise keskus, mis võimaldab pakkuda hingehädades lastele paremat abi.

Loe tervet intervjuud Anne Kleinbergiga SIIN!

 

Kas oled märganud, et Sinu kurvameelsus, stress vms kandub lapsele üle?