Kurioosum: kas kuulus pandatüdruk teeskles tiinust, et luksuslikku pandaelu nautida?

Kurioosum: kas kuulus pandatüdruk teeskles tiinust, et luksuslikku pandaelu nautida?

28. Aug 2014, 20:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ametnikud tühistasid hiljuti live-ülekande poegivast hiidpandast, sest, nagu selgus, ei olnudki viimane sugugi tiine, vahendab Washington Post.

Ai Hin, kuueaastane Hiinas Chengdu hiidpandade uurimiskeskuses elav panda, oli kahe kuu vältel näidanud märke tiinusest. Kuid keskuse töötajad mõistsid, et tegelikult oli tegemist siiski "fantoomtiinusega", raporteeris riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Keskuses elava tiine hiidpanda elu on küllaltki luksuslik - ta saab isikliku sviidi koos konditsioneeri, ööpäevaringse hoolitsuse ning suure hulga maiustustega nagu kuklid, puuviljad ja bambus. Fantoomtiined pandad märkavad mõnikord tiinuse esimeste märkidega kaasnevaid hüvesid ja eeliseid ning võivad seetõttu näitemängu jätkata, vahendas Xinhua.

"Mõned nutikamad pandatüdrukud on selle enda kasuks pööranud, et oma elukvaliteeti parandada," ütles pandaekspert Wu Kongju Xinhuale.

Kas on tõesti võimalik, et palavalt armastatud Ai Hin on lihtsalt valevorst, kes lootis tiinust teeseldes luksuslikku pandaelu nautida?

Alustuseks, "fantoomtiinused" või "pseudotiinused" on hiidpandade (ja ka paljude teiste liikide puhul) küllaltki tavalised. Pseudotiined pandad ilmutavad tiinuse märke, mille hulka kuuluvad isutus ja vähenenud aktiivsus ning mõned füüsilised muutused. Nad kogevad ka pandade tiinusega kaasnevate hormoonide tõusu, millega kaasnevad muutused pandade käitumises. Seetõttu ei saa nende hormoonide taset kasutada usaldusväärse bioloogilise näitajana, et tiinust tuvastada, selgitas Iain Valentine, Edinburgh' loomaaia hiidpandaprogrammi juhataja. "Nende bioloogia on väga keeruline."

Seega on panda tiinuse tuvastamine küllaltki keeruline ülesanne ning kuna hiidpanda loode on tegelikult küllaltki väike, on ka ultraheliuuringuga raske seda tuvastada. Lisaks võib pseudotiinete pandade puhul juhtuda, et tiinuse jooksul on toimunud nurisünnitus, selgitas San Diego loomaaia teadlane Suzanne Hall.

Tema sõnul on fantoomtiinusi tuvastatud ka nende hiidpandade seas, kellel polnud võimalust paarituda. Kas on tõesti võimalik, et pandad bambuse ja puuviljadega maiustamise nimel tiinust teesklevad? Hall kirjutas: "Me ei ole päris kindlad, miks nad nii teevad, aga siin on üks teooriatest: kuna selliselt käitumine ei nõua neilt palju. Energeetilisest perspektiivist ei nõua keha ettevalmistus tiinuseks erilist pingutust. Pandade jaoks, kes ainult iga kahe kuni kolme aasta tagant paarituvad ja vahepeal ainult ühe poja üles kasvatavad, on oluline tiineks jääda ja veenduda, et see tiinus "püsima jääks".

Kui aasta vahele jääb, on see panda eluaegse viljakuse tulemusele suur löök. Kuna metsiku panda eluiga ei küündi üle 20 aasta ja emane panda ei ole kuni viienda eluaastani viljakas, tähendab see, et ta saab elu jooksul kokku poegida maksimaalselt pool tosinat korda. Ühe kaotus tähendab suurt lööki tema viljakusele ja kuna tiinuseks valmistumine ei nõua palju energiat, on panda jaoks oluline selleks valmistuda.

Seega - asi võis olla konditsioneeris ja maiustustes, aga ka selles, et Ai Hin valmistus lihtsalt emaduseks - nii igaks juhuks.

Emmede Klubi 

05. Nov 2014, 16:45

Olen lugenud ja kuulnud, et inimesed suudavad ka endale kõhu ette kasvama mõelda. 😀

eveliiy eveliiy 17. Sep 2014, 10:05

Väga lahe. Mõnel on fantoomtiinus ja mõned ei teagi et on lapseootel