Kas mehel peaks olema õigus isaks olemisest keelduda?

Kas mehel peaks olema õigus isaks olemisest keelduda?

07. Apr 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas ootamatult ja endale teadmata isaks saanud meestel peaks olema õigus vanemlikest kohustustest keelduda? Delfi Naistekas vahendab näitlikku lugu, mis paneb mõtlema. Sama küsimuse üle arutlevad ka Rootsi ja Suurbritannia poliitikud.

Oli aasta 2000. 48-aastane mees tutvus kohtinguportaalis 38-aastase naisega. Nad käisid kolmel kohtingul ja seksisid mõned korrad. Naise sõnutsi kasutas ta raseduse vältimiseks pessaari. Mõne aja pärast lendas naine kolmeks nädalaks reisile. Tagasi tulles teavitas naine mehele, et on rase. Ta soovis lapse alles jätta ja andis isale teada, et temalgi on kohustus tulevase elu eest vastutada.

Mees tundis esialgu, et ta on lõksu püütud. Ta võttis aga siiski vastutuse ning on algusest peale oma tütre eest hoolt kandnud ja talle pühendnud isa olnud. Et tütrele lähemal olla, vahetas ta ka elukohta.

Nüüd on aga lapse ema hakanud meest ähvardama, et kolib lapsega ära, püüdes anda mehele mõista, et temal ei ole lapse elu puudutavate otsuste osas sõnaõigust.

Sellised olukorrad on algatanud Rootsi ja Briti poliitikute seas arutelusid, kas mehel peaks olema õigus enne loote 18. arengunädalat keelduda tulevastest isakohustustest ja avaldada soovi lapse elus mitte osaleda. Naisele jääks sel juhul valik kas teha abort või võtta kogu vastutus enda peale.

Idee autorid väidavad, et isakohustusest loobumise avaldus võiks isale olla keeruline ja kallis, sest väldiks soovijate rohkust ja paneks mehi rohkem kondoomi kasutamise peale mõtlema.

 

Mida arvad mõttest Sina?

Mirjam Mirjam 11. Apr 2016, 10:44

Ma arvan, et naist peaks saama manipuleerimise eest karistada. Isadusest loobumist ma ei lubaks - vastutuse mugavalt naise kaela lükkamine ei tundu mulle võrdõigusliku ühiskonna normaalne osa. Naine peab aborti tegema, tohutu füüsilise ja emotsionaalse kadalipu läbi tegema, riskima ohuga mitte iial enam rasestuda... kuigi otsuse vahekorras olla võtsid vastu MÕLEMAD osapooled? No ei.