Kas magusate e-sigareti vedelike tootjad tahavad müüa lastele?

Kas magusate e-sigareti vedelike tootjad tahavad müüa lastele?

26. May 2014, 21:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kiirelt populaarsust koguvatele e-sigarettidele on saadaval nikotiiniga vedelikke kõikvõimalike maitsete-lõhnadega. Sealhulgas maasika, šokolaadi, kommide jms. Et e-sigaertid ei sisalda tubakat, ei ole nende toodete müük alaealistele praegu reglementeeritud.

Kas on võimalik, et tootjad peavad magusaid vedelikke turule tuues sihtgrupina silmas koolilapsi, küsib Daily Mail.

18aastane Ella rääkis Daily Mailie, et e-sigaretti on mõnus tõmmata, sest see maitseb väga hästi, ei haise ja seda saab sõpradega koosolemistel vabalt tubastes tingimustes pahvida.

Kuigi e-sigaretid ei sisalda tubakat ega näiteks tõrva ja põlemisprotsessi ei toimu, sisaldavad enamus elektroonilistes suitsudes kasutatavad vedelikud siiski nikotiini, mis on mürgine ja sõltuvusttekitav aine. Ning kuigi müügil on ka nikotiinivabasid vedelikke, on uuringud paraku näidanud, et teismelised, kes suitsetavad e-sigaretti, proovivad kuus korda suurema tõenäosusega varem või hiljem ka tavalist suitsu.

 

Elektroonilised ehk e-sigaretid on patareitoitel vahendid, mille eesmärgiks on aurustada ning viia kasutaja hingamisteedesse keemiline segu. Suitsetatavad segud võivad olla nii nikotiiniga kui ka ilma ja sisaldada lisaks erinevaid keemilisi ühendeid nagu propüleenglükool, glütserool, erinevad maitse- ja lõhnaained.

Eesti Tervise Arengu Instituut soovitab e-sigareti tarbimisest hoiduda, sest seade on võrdlemisi uus ja vähe kasutuses olnud. Selle pikemaajalise toime kohta pole veel andmeid. Ka ei ole piisavalt uuritud, kuidas e-sigaretis sisalduvad keemilised ained omavahelises koosmõjus ja koosmõjus nikotiiniga organismis reageerida võivad ning milline on nende toime inhalatsiooni teel manustamisel. 

Kanadas, Austraalias, Brasiilias, Iisraelis, Mehhikos, Uus-Meremaal, Singapuris ja USA mitmetes osariikides on e-sigaretid seadusega keelatud.

Eestis ei ole e-sigarettide reklaamimine, nendega äritsemine ega nende suitsetamine praegu seadusega üldse reguleeritud.


Kas lubaksid oma teismelisel e-sigaretti tõmmata? 

27. May 2014, 22:17

Pooldan tavalise tubakatoote kõrget maksustamist, seal hulgas ka alkoholi. Ja usun, et ka e-sigaretid võiks kuidagi rohkemal määral maksustada, kui mitte keelata. Need tõesti ebatervislikud täiesti ja kuna need on nii mugavad ja ei haise ja kasutada võib vabalt kõikjal siis pahvitakse seda ka tunduvalt rohkem.

eveliiy eveliiy 27. May 2014, 11:49

Kindlasti kohe ei lubaks. Mitte ei usu seda juttu, et need on täiesti kahjutud asjad, kui see nii oleks, siis miks neid üldse müüa vaja on😀