Kas lapsega kodus olles võib tööd teha ja riiklikele hüvitistele lisaks tulu teenida?

Kas lapsega kodus olles võib tööd teha ja riiklikele hüvitistele lisaks tulu teenida?

19. Mar 2014, 14:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi riigi poolt vanemale lapse esimese pooleteise eluaasta jooksul makstavad hüvitised on mõeldud kompenseerimaks lapsega kodus olemise ajal töölt puudumise tõttu saamata jäävat palka, võib mõnikord tekkida olukord, kus emal jääb lapse kõrvalt siiski pisut aega või jõudu üle, et näiteks interneti teel kodust mõnda lihtsamat tööülesannet täita või FIE-na ettevõtlusega tegeleda ja nii lisarahagi teenida. Kuid kas hüvitisele lisa teenimine ilma hüvitist kaotamata on seadusega lubatud?

Eestis jaguneb aeg, mil riik senini tööl käinud emale lapsega kodus olemise eest raha maksab, kaheks. 

Esimesed 140 päeva kestab rasedus- ja sünnituspuhkus (ehk dekreet), mille jooksul Haigekassa maksab eelnevalt tööl käinud naisele sünnitushüvitist. Kuidas arvutada välja oma sünnitushüvitise suurus, saab õppida Haigekassa koduleheküljel

Dekreet on üks ajutise töövõimetuse vormidest (nagu tavaline haiguslehtki). Saadav hüvitis on mõeldud kompenseerima ajutise töövõimetuse ajal tegemata töö tõttu saamata jäävat tulu. Sellepärast ei tohi naine sünnitushüvitise saamise perioodil palgatööd (ehk tööd, mille eest saadakse sotsiaalmaksustatud tulu) teha. Muidu jääb naine hüvitisest ilma.

Vaid loomeinimesed võivad autorilepingu alusel edasi saada autoritasu nende poolt loodud kirjandus-, kunsti- või teadusteoste (ka nt kino- või videofilmi, raadio- või telesaate salvestise, arvutiprogrammi) kasutamise või avaldamise õiguse eest. Autoritasu ei ole sotsiaalmaksustatud tulu.

Kui sünnitusleht lõpeb, algab 435 päeva pikkune vanemahüvitise maksmise periood. Töölt vanemapuhkusele jääda ja/või riigilt vanemahüvitist saada võib kas ema või isa, aga korraga ainult üks lapsevanem. Üldjuhul on igakuiselt makstav vanemahüvitis sama suur nagu eelneva kalendriaasta kuine sissetulek. Kui suur on Sulle makstav vanemahüvitis, saab arvutada siin (oma eelmise aasta brutotulu leiad logides sisse e-maksuametisse).

Need lapsevanemad, kes eelmisel aastal üldse ei töötanud, saavad tänavu alanud või algava vanemapuhkuse ajal hüvitist 320 eurot kuus. Need lapsevanemad, kelle möödunud aasta kuine sissetulek oli kas miinimumpalk või sellest väiksem, saavad vanemahüvitist 355 eurot kuus. Vanemahüvitise ülempiir on 2014. aastal 2378,25 eurot kuus - sellest summast suuremat hüvitist ei maksa riik ka nendele lapsevanematele, kelle eelmise aasta kuupalk oli suurem.

NB! Summade pealt läheb enne lapsevanemani jõudmist veel maha ka tulumaks. 

Vanemahüvitise maksmise eesmärgiks ei ole inimese sissetulekute suurendamine, vaid senise sissetuleku säilitamine väikelapse (või -laste) eest hoolitsemise ajal. Sellepärast on vanemahüvitise saamise ajal töötamise ja lisaraha teenimise võimalused seadusega piiratud.

Sel aastal võib vanemahüvitise saaja lapse eest hoolitsemisele ja hüvitise saamisele lisaks tööd teha ja raha teenida kuni 320 eurot kuus.

Kui kuine lisasissetulek aga ületab 320 eurot, siis vähendatakse vanemahüvitist poole lubatust enam teenitud summa võrra. Näiteks: kui Sinu kuine vanemahüvitis on 500 eurot ja Sa teenid peale selle veel 500 eurot, siis vähendatakse hüvitist 410 euro peale, sest Sa teenisid lubatud 320 eurost 180 eurot enam, millest pool on 90 eurot. Sotsiaalkindlustusameti veebilehel on olemas ka vanemahüvitise vähendamise kalkulaator, mis võimaldab hõlpsalt välja arvutada kui palju Sinu hüvitis lisaraha teenimise korral väheneb. 

Seaduse järgi peab enam kui 320-eurose lisasissetuleku teenija sellest ise Sotsiaalkindlustusametile teada andma. Kui lapsevanem seda ei tee, siis võib tekkida olukord, kus Sotsiaalkindlustusamet saab info lisasissetuleku kohta Maksuametist alles hulga hiljem ning lapsevanemalt nõutakse korraga tagasi üsna suur summa.

NB! Erandiks on ettevõtlustulu teenimine. See tähendab, et kui lapsevanem teenib vanemahüvitise saamise ajal lisatulu FIE-na ehk füüsilisest isikust ettevõtjana, siis selle arvelt vanemahüvitise suurust ei vähendata.

Info allikad: Haigekassa, Maksu- ja Tolliamet, Sotsiaalkindlustusamet, Riigi Teataja.

 

Kas Sina oled dekreedi või vanemapuhkuse ajal lisaraha teeninud, või plaanid seda teha? Jaga oma kogemust!

20. Mar 2014, 12:17

Ma plaanisin seda teha (USA firma ja põhimõtteliselt turu-uuringu töö), õppisin isegi kõik selgeks, aga lõpuks jäi ikka asi katki, kuna nende tingimused olid sellised, et oleks pidanud liiga palju aega ohverdama sinna. Aga muidu olen siiski pakkumistele avatud, kui oleks mingi töö, mida kodus saaks nokitseda. Emapalk saab varsti läbi ja siis läheb natukene raskeks..