Ilusat naistepäeva suurtele ja väikestele naistele! Siit leiad ideid, millest täna väikeste naiste ja meestega rääkida

Ilusat naistepäeva suurtele ja väikestele naistele! Siit leiad ideid, millest täna väikeste naiste ja meestega rääkida

08. Mar 2023, 12:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna on naistepäev! Hea aeg meenutada, et naistepäev pole kaugeltki vaid "õrnemale sugupoolele" lillede toomise päev, vaid rahvusvaheline naiste õiguste päev. 8. märtsil tähistatakse naiste saavutusi, tõstetakse teadlikkust naiste probleemide teemal ja seistakse naiste võrdsete õiguste eest.

Erinevalt levinud arusaamast ei ole naistepäev ka pelgalt nõukaaegne püha. Naistepäeva tähistamise idee sündis hoopis 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse naisliikumistest. Praeguseks on naistepäevast taas saanud rahvusvaheliselt oluline päev võrdõigusliikumises. 

Et ka Eestis on sooline palgalõhe 15%, perevägivalla ohvrid on 81% naised, seksuaalset ahistamist on kogenud 45% Eesti teismelistest, juhtivaid ametikohti täidavad ikka valdavalt mehed, samal ajal kui naised täiskohaga töö kõrvalt jätkuvalt koduse koormuse paljuski üksi eest vastutavad, siis ei ole võitlus tüdrukute ja naiste võrdse positsiooni eest ühiskonnas veel kaugeltki lõppenud.

Siit leiad mõned ideed, mida täna lisaks lilledele ja tortidele peres oma lastega jutuks võtta!

  • Rääkige lastele, et naistel ei ole kaugeltki alati olnud ühiskonnas meestega nii võrdsed õigused nagu praegu - näiteks õigus valimistel osaleda. Me võlgneme tänu oma tänaste vabaduste eest naistele, kes on nende vabaduste eest võidelnud - ka elu hinnaga. Ka täna on ühiskonnas tegelasi, kes ei poolda naistele meestega võrdseid võimalusi, seega on uue põlvkonna poiste ja tüdrukute teadlikkus väga oluline. 
  • Arutage koos lastega, et kuigi ühiskonnas räägitakse naistepäeval ja naiseks olemisega seoses ikka veel tihti sellest, milliseid rõivaid või soenguid kanda ja kuidas viisakalt käituda, võiks tegelikult rääkida hoopis sellest, kuidas tuua naisi rohkemnäiteks teadusesse, ettevõtlusse ja riigijuhtimisse ning tagada naistele meestega võrdväärne palk. Eeltöö selleks algab lapseeas – nii kodus räägitavast kui ka mänguasjade ja huviringide valikust!
  • Üks rahvusvahelise naistepäeva olulisi teemavaldkondi on ka naiste reproduktiivtervis. Menstruatsioonitsükkel on väga oluline osa naiseks olemisest ja kasvamisest, millega peaksid kursis olema nii tüdrukud kui ka poisid. Nii kasvab üles uus põlvkond tüdrukuid, kes ei pea oma keha loomulikke protsesse häbenema, sest päevades pole midagi salapärast ja häbiväärset. Nii kasvab üles uus põlvkond poisse, kes oskavad mõista, märgata ja austada.
  • Ka filmides porteeritakse naisi tihti rollis, kus kõige olulisem on olla ilus ja armas kaaslane - samas kui mehi porteeritakse vaprate kangelastena. Vaadake koos lastega filme, mis portreerivad tüdrukuid kangelaste, mitte lihtsalt kangelaste abikaasana! Igale vanusele leiab midagi, näiteks: Rapunzel, Matilda, Annie with an E, Mary Poppins Returns, Frozen ja Frozen 2, Little Women, Black Panther: Wakanda Forever, Wednesday.
  • Päästmist vajavate printsesside ja päästvate printside asemel võtke lugeda raamatuid, mis tutvustavad vägevate naiste saavutusi ühiskonnas. Näiteks: "Lood julgetest Eesti tüdrukutest", "20 erakordset tüdrukut, kes muutsid maailma", "Unustatud muinasjutud tarkadest ja kartmatutest tüdrukutest". 

 

Mõnusat naistepäeva kõigile vapratele, tugevatele, tarkadele, võimekatele, empaatilistele, nutikatele, ägedatele tüdrukutele ja naistele!