Eestis tuleb HPV-vaktsiinina kasutusele Gardasil 9

Eestis tuleb HPV-vaktsiinina kasutusele Gardasil 9

24. Oct 2017, 13:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljutisim lisandus Eesti riiklikku immuniseerimiskavva on inimese papilloomiviiruse (HPV) vastane vaktsiin. Vaktsineerimisega alustatakse alates 2018. aastast, vaktsineeritakse 12-14-aastaseid tüdrukuid. Praeguseks on läbi viidud ka riigihange, mille võitjaks osutus AS Oriola pakkumine HPV vaktsiinile Gardasil 9, teatas Sotsiaalministeerium.

Gardasil 9 pakub kaitset 9 erineva HPV viiruse tüve eest, mis põhjustavad nii emakakaelavähki kui ka muude paikmetega vähki, aga ka suguelundite tüükaid.

Inimese papilloomiviirus ehk HPV on viiruslik nakkushaigus, mis levib peamiselt sugulisel teel. Viirus on väga laialt levinud ja kergesti nakkav. Teatud viiruse tüübid võivad põhjustada erinevaid vähkkasvajaid. Kõige sagedasem HPV-st põhjustatud kasvaja on emakakaelavähk. Eestis on emakakaelavähki haigestumine ja suremus Euroopas üks suuremaid. Haiguse tagajärjel sureb Eestis igal aastal keskmiselt 70 naist ja naiste pahaloomulistest kasvajatest on emakakaelavähk esinemissageduselt viiendal kohal.

„Eesti on üks viimaseid Euroopa Liidu riike, kus tüdrukute HPV-vastast vaktsineerimist ei tehta, ehkki rahvusvahelised uuringud kinnitavad, et õigeaegne vaktsineerimine aitab ära hoida 86–100 protsenti võimalikest vähijuhtudest,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

HPV-vastased vaktsiinid on samal ajal ka maailmas enim skeptilisi arvamusi tekitavad vaktsiinid. Paljud kahtlustavad Gardasili nt jäsemete krooniliste valude (CRPS) ja posturaalse tahhükardia sündroomi (POTS) põhjustamises. Korduvate kaebuste tõttu on läbi viidud ka täiendavaid uuringuid, mõned neist tõstatavad murelikke küsimusi, teised lükkavad ümber.

 

Kas lased oma tütre HPV vastu vaktsineerida?