Eesti abordistatistika: Kolmandik abordi teinutest kasutas kaitsevahendit, enamasti kondoomi

Eesti abordistatistika: Kolmandik abordi teinutest kasutas kaitsevahendit, enamasti kondoomi

13. Jun 2018, 14:31 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik


Kui aastal 2000 registreeriti Eestis 15 331 aborti, siis mullu vaid 5791. Abortide arv on aina vähenenud iga vahepealse aastaga. 

Kõigist abortidest 4017 katkestati eelmisel aastal teadlikult: 3809 korda naise enda soovil, 188 korda meditsiinilise näidustuse tõttu. Ülejäänud registreeritud abordid tekkisid iseeneslikult – rasedus katkes, peetus jms. Kõige enam rasedusi nii katkeb kui ka katkestatakse 6.-7. rasedusnädalal. 

Enim aborte teevad Eestis 25-34-aastased naised, kuid igal aastal teeb abordi läbi ka alla 14-aastaseid tüdrukuid. Mullu oli selliseid tüdrukuid kaheksa. 45-49-aastaste rasedus katkes või katkestati eelmisel aastal 58 korral. Üle 50-aastaste aborte eelmisel aastal ette ei tulnud, kuigi varasematel aastatel on harva juhtunud ka seda.

Kondoom veab enim alt

Raseduse katkestanud naistest kolmandik kasutas rasestumisvastaseid vahendeid. Enamasti vedas alt just kondoom, kõige harvem aga tekkis soovimatu rasedus spiraale kasutanud naistel. Kaks kolmandikku aborti teinud naistest aga polnud üldse rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud. Kusjuures kõige hoolsamad rasestumisvastaste vahendite kasutajad olid alla 14-aastased lapsed, kõige enam jäi aga soovimatult rasedaks ilma kaitsevahendeid kasutamata just üle 45-aastaseid naisi.

Enamike raseduse katkestajate jaoks on tegemis elus esimese või teise abordiga. Kuid seas mullu Eestis aborti ka 78 naist, kelle jaoks tegemist oli elu jooksul kuuenda või enama raseduse katkestamisega.

(Allikas: Tervise Arengu Instituudi statistika)