8 nippi ilusate jõuluteemaliste perepiltide tegemiseks kodumiljöös

8 nippi ilusate jõuluteemaliste perepiltide tegemiseks kodumiljöös

09. Dec 2014, 00:15 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jõulukuu on kätte jõudnud ja varsti on aeg jõuluteemaliste perepiltide tegemiseks ja jõulukaartide saatmiseks. Kuigi oma väikeste päkapikkude fotograafi juurde viimine on imetore mõte, ei pruugi iga pere detsembrikuu eelarves selle väljamineku jaoks vahendeid olla. Kuidas aga teha koduste vahenditega ilusaid jõulupilte, millega sõpru ja sugulasi rõõmustada? Fotograaf Evelin Virnas oli lahkelt nõus Emmede Klubi lugejatega jagama kaheksat toredat nõuannet, ideed ja nippi, kuidas jõulumeeleolu kõige paremini pildile püüda:

1.  Kõige tähtsam on üritada pildistada võimalikult valgel (päevasel) ajal, et piltide kvaliteet oleks nii kirgas ja terav, kui võimalik. Kui toas on hämar, tuleb tuppa tuua lampide abil palju valgust või keerata kaamera sätted (piltide heledust reguleerid ISO abil - mida kõrgem on ISO, seda heledamad, aga ka säbrulisemad on pildid) selliseks, et pildid ei tuleks liiga tumedad. 

2. Kui teil on aega, tahtmist, osavust ja võimalust, võite kodustes tingimustes valmis meisterdada ilusa fototausta.  Kui taustale riputada jõulutuled ning kasutada kaamera sätetes piisavalt suurt ava, tekib taustale ilus uduste täppide (inglise k. "bokeh") efekt. Taustakaunistuste valmistamiseks on mitmeid meeleolukaid nippe - vahukomme niidi või tamiili otsa pikkides ning taustale riputades tekitad toreda lund meenutava efekti. Tamiiliga on võimalik taustale rippuma asetada ka paberist välja lõigatud lumehelbeid, tähekesi või muid jõuludekoratsioone, mis pühademeeleolu kenasti rõhutavad.

3. Aken on väga hea koht laste pildistamiseks (jälgi, et aknast ei paistaks kaamerasse otsene päike või, kui oled oskuslikum fotograaf, kasuta päikesekiiri ära ja püüa need kunstiliselt pildile), sest seab kaadri ümber loomuliku raami. Pilt aknast välja vaatavatest ja jõuluvana ootavatest päkapikumütsides lastest on tõeline jõuluklassika!

20141208230000-73068.jpg

Pilti jõulutulede taustal jõuluraamatusse süvenenud lapsest on lihtne tabada ning tulemus on vägagi meeleolukas! (Foto: Evelin Virnas)

4. Et väiksemaid lapsi oleks lihtsam pildile püüda, tuleks poseerimist korraldada läbi nende jaoks põnevate tegevuste. Beebi võib asetada kuuse ette istuma ning anda talle uudistamiseks ja avastamiseks (plastikust!) kuusemunad. Suurematel lastel võib olla huvi ilusate piltidega jõuluteemalise raamatu vastu - ka foto üheskoos jõuluraamatut lugevatest lastest loob pildile mõnusa pühademeeleolu. Kui lapsel on nööriga järelveetav auto, aseta sinna sisse väike kuusk või muu jõuluteemaline rekvisiit. Läbi mängu on võimalused kaunite piltide tegemiseks lõputud!

20141208225420-65535.jpg

Aseta laps kamina ette istuma ning paku talle mängimiseks jõuluehteid. Seda toredam, kui mõni kuulike mänguhoos lendu läheb! (Foto: Evelin Virnas)

5. Kui suur mängutuhin on pere kõige nooremad liikmed jalust niitnud ning saabub õnnis uni, võib kuuse ette sättida padjad ning tõsta lapse sinna magama. Armsamat ja südantsoojendavamat kaadrit on raske välja mõelda!

6. Küpseta suur ja uhke piparkook ning anna see lapsele kätte. Suuremad lapsed saavad piparkook käes poseerida - näiteks piparkook väljasirutatud kätega esiplaanil, piparkoogil ilutsemas glasuuriga kirjutatud jõulutervitus. Väiksemate puhul ei tea iial, mis selle piparkoogiga juhtuma hakkab ja see ongi ju kõige toredam!

7. Aseta lapse peopesadele valget paberipuru (näiteks augurauaga lõigatud täpikesed) ja palu talle need pildistamise hetkel lume kombel kaamera poole puhuda. Nende uuesti kokku kogumine võib osutuda pisut tülikaks, kuid kaadri õnnestumise korral on tulemus vaeva kindlasti väärt!

8. Pulga (grilltiku) otsa liimitud või teibitud paberist välja lõigatud fotorekvisiidid (inglise k. "photobooth") nagu nt. jõuluvanahabemed, põhjapõdrasarved, punased ninad, päkapikumütsid ja jutumullidesse kirjutatud jõulusoovid teevad pildid lõbusaks, loominguliseks ja meeleolukaks. Kindlasti on need ka laste puhul suur hitt - kes ei tahaks pildil uhke ja humoorika jõuluvanahabemega poseerida? Rekvisiitide abil saab pildistamise käigus lastega palju nalja ning lõbus meeleolu peegeldub ka teie perepiltidelt. 

Kas teie pere külastab jõulude eel fotograafi? Kas olete kodus jõulupilte teinud ja teete ka sel aastal? Milliseid ideid või nippe olete teie oma koduste jõulusessioonide käigus rakendanud?


Emmede Klubi

14. Dec 2014, 18:43

Mina üritasin eelmine aasta teha jõulupilte kodus , pojast. Kukkusid välja kuidas nad kukkusid aga mälestus siiski 😀 Poja oli nii püsimatu ja no kuidagi ei tahtnud teha pilte. Esimesel pildil on näha ka õrna nutunägu.