Neli ja pool viisi, kuidas ema saab ennetada oma laste ülekaalulisust

Neli ja pool viisi, kuidas ema saab ennetada oma laste ülekaalulisust

09. Jul 2018, 16:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ema tervislik eluviis annab ka lastele eluks kaasa paremad tervisešansid. 


Hiljuti Briti teadusajakirjas British Medical Journal avaldatud ja meedias suur kajastust leidnud uuring näitab, et lastel, kelle emad elavad tervislikult, on suisa 75 protsenti väiksem tõenäosus rasvumise all kannatada.

Uuringus osales ligi 25 000 last. Uuriti, kuidas ema kehakaal, toitumine, füüsiline aktiivsus, suitsetamine ja alkoholi tarbimine mõjutavad lapse rasvumisriski. Tulemused:

  • Kui ema on tervislikus kehakaalus, st tema kehamassiindeks on normaalne (18.5-24.9), väheb tema laste rasvumisrisk üle poole võrra - 56 protsenti.
  • Kui ema ei suitseta, väheneb tema laste rasvumisrisk 31 protsenti.
  • Kui ema teeb vähemalt 2,5 tundi nädalas keskmist või suurema koormusega trenni, väheneb tema laste rasvumisrisk 21 protsenti.
  • Kui ema tarbib alkoholi mõistlikul tasemel, väheneb tema laste rasvumisrisk 12 protsenti.
  • Huvitav on see, et ema tervislik toitumine üksi ei mänginud laste rasvumise ennetamisel mingit märkimisväärset rolli. Siiski - lastel, kelle emad järgivad kõiki viite faktorit, st kes on tervislikus kaalus, füüsiliselt aktiivsed, ei suitseta, tarbivad mõõdukalt alkoholi ja ka toituvad tervislikult, on kokku kõige suurem tõenäosus rasvumisest pääseda.

Laste ülekaalulisus on tänapäeval läänemaailmas ülisuur terviseprobleem. Ka Eesti Tervise Arengu Instituut on teatanud, et iga neljas esimese klassi laps on ülekaaluline.

(Allikad: the British Medical Journal, Harvard T.H. Chan School of Public Health)


Kas Sina järgid neid nelja-viite laste kaalu oluliselt mõjutavat tegurit?