2020. aastal soovis hoolduspereks saada 72 peret, kuid lapsi on lastekodudes umbes 800

2020. aastal soovis hoolduspereks saada 72 peret, kuid lapsi on lastekodudes umbes 800

26. Mar 14:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

2020. aastal sündis Eestis väike, aga oluline rekord: sotsiaalkindlustusametile esitati 72 hoolduspereks hakkamise avaldust. See on rohkem, kui tavaliselt – näiteks 2019. aastal laekus 51 sooviavaldust.

Nende 72 juurde avalduse seas oli 64 inimestelt, kes on valmis saama ühele või mitmele lapsele hoolduspere vanemateks. 8 avaldust esitasid inimesed, kes on valmis olema lapsele hoolduspereks vaid ajutiselt, olukorras, kus sellele järgneb lapsendamine. Lapsendamise sooviga pöördus 2020. aastal 45 inimest/perekonda (2019. aastal oli sooviavaldusi 39). Reaalsuses vajab aga enamik asendushooldusel viibivaid lapsi just hooldusperekonda, sest neid ei saa lapsendada.

Sotsiaalkindlustusameti nõuniku Nadežda Leoski sõnul on hoolduspereks hakkamise vastu kasvava huvi põhjuseks olnud hea teavitustegevus. Olulist rolli mängib teavitustegevuses näiteks Eesti hooldusperede lugude jagamine. Neid kogemuslugusid oleme alati jaganud ka Emmede Klubis, kõik kogemuslood leiad siit: https://emmedeklubi.ee/tag/hoolduspere/

Pere ja koduta lapsi on kordades enam

Kuigi aina rohkem on neid inimesi, kes on valmis pereta kasvavaid lapsi aitama, ja tänu sellele aina suureneb ka hooldusperedesse elama minevate laste arv, on kodu vajavaid lapsi jätkuvalt kordades rohkem. Isegi ligi kümme korda rohkem: asutusepõhisel hooldusel ehk endise nimega lastekodudes elab umbes 800 last. 

Tegelikult väärib ju iga laps kasvamist kodus, oma pere keskel. Kahjuks ei ole mitte kõigil lastel võimalust üles kasvada oma sünnivanemate juures. Nendele lastele saavad kodu pakkuda teised täiskasvanud inimesed. 

Kas Sinu südames võiks olla ruumi?

Sotsiaalkindlustusamet on koostanud ka testi, mis aitab kontrollida, kas sina sobiksid kasuvanemaks. Testi tulemustest on näha, et hoolduspereks sobib pea iga inimene. Pole oluline, kas elad linnas või maal, kas oled noor või vana, vallaline või paarisuhtes, kas kodu on ostetud või üüritud – kui täiskasvanud inimese südames jagub ruumi, siis on ta väga oodatud hoolduspereks asumise avaldust esitama.

Kui sinu südames on ruumi, et kasvatada last, kes ei saa kasvada oma sünniperes, võta ühendust Sotsiaalkindlustusametiga, et uurida lähemalt erinevate võimaluste kohta. Helista tel 655 1666 (E, T, N, R kl 10–17 ja K kl 14–21) või kirjuta asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee.

Sotsiaalkindlustusamet ootab, et 2021. aastal suureneks hoolduspereks saada soovijate arvu vähemalt 20%.

 

 

Kas sinu südames võiks olla ruumi?