Viimase 60 aasta jooksul on vaktsineerimine päästnud rohkem laste elusid kui mis tahes muu meditsiiniline sekkumine

Viimase 60 aasta jooksul on vaktsineerimine päästnud rohkem laste elusid kui mis tahes muu meditsiiniline sekkumine

30. Apr 2018, 13:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vaatamata vaktsineerimisega saavutatud headele tulemustele on mitmes ELi liikmesriigis ja naaberriigis praegu enneolematud vaktsiinennetatavate haiguste puhangud, sest vaktsineerimisega hõlmatus ei ole piisav, vahendas Postimees Euroopa vaktsineerimisnädala raames Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse voliniku Vytenis Andriukaitise sõnu.

Vaktsineerimine on tänapäeval rahvatervise valdkonnas üks suurimaid kordaminekuid. Viimase 60 aasta jooksul on vaktsineerimine päästnud rohkem laste elusid kui mis tahes muu meditsiiniline sekkumine. Tänu vaktsineerimisele pääseb maailmas igal aastal 2,7 miljonit inimest nakatumisest leetritesse, kaks miljonit vastsündinute teetanusse ja üks miljon läkaköhasse, ütles Andriukaitis.

Vaatamata vaktsineerimisega saavutatud headele tulemustele on mitmes ELi liikmesriigis ja naaberriigis praegu enneolematud vaktsiinennetatavate haiguste puhangud, sest vaktsineerimisega hõlmatus ei ole piisav. Leetrite esinemissagedus ELis on ajavahemikul 2016–2017 kolmekordistunud ning kahe viimase aasta jooksul on leetrite tõttu surnud 50 ja difteeria tõttu kaks inimest.

Andriukaitise sõnul peab EL ühiselt võtma kasutusele meetmeid, et suurendada vaktsineeritust. Näiteks looma veebiportaali, kust saaks vaktsineerimisega seotud kõhklustele ja muredele vastuseks selget, läbipaistvat ja kontrollitud teavet ning koolitama tervishoiutöötajaid, et nad tunneksid end vaktsineerimisnõu andes kindlalt.

 

Kas ja kust saad Sina vaktsineerimisega seotud küsimustele selgeid vastuseid?