VIDEO! Huggies Pants püksmähkmed poistele ja tüdrukutele esitleb: Väikelapse areng samm-sammult: 5. osa - Esimesed sammud

07. Aug 2015, 23:56 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sinu beebi õppis enesekindlalt istuma, roomama ja püsti tõusma – nüüd ootad Sa oma mudilase  esimesi iseseisvaid samme. Ilmselt on see üks kõige oodatum sündmus, esimene hammas ja esimene naeratus on juba seljataga, kuid millal teeb laps oma esimese sammu? Sellele küsimusele ei saa me anda ühest vastust, sest kõik, mis toimub lapse arengus, eriti tema esimesel eluaastal, on individuaalne! Vaatamata sellele, märgivad eksperdid ära teatud vanusevahemikud – põnn võib liikvele minna üheksa kuu vanuselt ning kuigi Sa ootad seda sündmust väga, võib see aga juhtuda ka alles siis, kui laps on 2 aastane! Miks mõned lapsed hakkavad kõndima enne kui täitub esimene eluaasta ja teistel ei ole selle uue oskusega mitte kuhugi kiiret?

See sõltub paljudest faktoritest

Peatükk  - Geneetika

Geneetiline faktor mõjutab väga tugevalt seda, millal beebi oma esimesed iseseisvad sammud teeb. Kui üks vanematest alustas kõndimist väga hilja, ära oota ka oma lapselt varajasi samme.

Peatükk - Kaal

Beebi füüsiline vorm ja kaal mõjutavad samuti aega, mil laps oma esimesed sammud teeb - pontsakamad lapsed teevad seda hiljem kui nende veidi saledamad eakaaslased.

Peatükk - Karakter

Lapse temperament mõjutab samuti aega, mil laps oma esimesed sammud teeb. Vaiksetel ja vaoshoitud vaatlejatel ei ole mitte kuhugi kiiret. Nende jaoks on mugav ja kindel avastada maailma aeglaselt ning nad tunnevad end hästi istudes ja roomates. Iseseisev ja rahutu maailmaavastaja tahab aga õppida uusi asju ning tõenäoliselt teeb üsna varakult oma esimesed sammud.

Kuidas Sina saad oma last kõndima julgustada ja aidata?  

Peatükk  - Ruum

Lapsele on vaja anda liikumiseks piisavalt ruumi - lapsed, kes veedavad palju aega maneežis, lamamistoolis või kandelinas, hakkavad tõenäoliselt hiljem kõndima

Peatükk – Tasakaal

Pane laps suure Fitpalli peale istuma, hoia teda puusadest ja kiiguta palli vaikselt erinevates suundades, seal õpib laps tasakaalu hoidma.

Peatükk - Kukkumine

Kui laps õpib end püsti ajama, on Sinu ülesanne õpetada ta õigesti kukkuma – neljakäpukile. Et seda teha, lase oma põnn alati põrandale nii, et käed ja põlved läheksid maha. Lapsed ei suuda veel gravitatsiooniga koostööd teha ning seetõttu kukuvad väga tihti. Vaatamata sellele, ära mine paanikasse. Laste luud on väga elastsed ja luumurru oht on minimaalne.

Peatükk – Kätest hoidmine

Kui laps ei oska veel kõndida, ära hoia teda kätest! Lapsel käest hoidmine, takistab tema tasakaalu arengut ja tunnetust.

Peatükk – Distsipliini esimesed sammud

Nii imelik kui see ka ei ole, saab beebile juba üsna varakult teatud korda õpetada.

Esimesel aastal saad Sa oma lapsele rääkida - nüüd on aeg riideid vahetada ja õue minna, kuid pea meeles, et mudilast ei tohi tema mängust järsult ära tõmmata, eriti kui ta mängib suure kirega – luba tal mängimine lõpetada ning seejärel pane mänguasjad ära – beebi tähelepanu ei tohi mitte miski eksitada – tegevused peavad olema väge selged ja piiritletud. Näiteks söömine ja mängimine - määratlege ära, millises ruumis kodus tehakse teatud asju. Lapse liikumine on piiratud vaid võrevoodis või mänguaias, sealt ei saa ta põgeneda ja emme peab õppima mähkmeid püstises asendis vahetama, siis ei saa te enam ilma püksmähkmeteta hakkama. Neid on lihtne jalga panna, need istuvad ideaalselt ning tänu elastsetele külgedele ei takista need liikumist, akrobaatilisi trikke ja esimeste sammude tegemist!

Luba oma mudilasel valida, mida ta soovib selga panna, selleks ei pea talle pakkuma tervet kapitäit riideid, piisab ka kahest asjast, nendeks võivad olla erineva mustriga mähkmed – küsi lapselt, kummad tema soovib jalga panna.

Selliselt õpib laps võtma vastutuse sellistes väikestes igapäevastest tegevustes ning seejärel juba olulisemates asjades. See võib tunduda tühine, kuid nii see on – alusta sellest, et lubad tal riideid valida.

Need on igapäevased pisiasjad ja detailid – iga ema peab õppima neid hoolikalt kaaluma ja oma mudilasele selgitama – ole mõistev, jälgi pidevalt oma last, kuid ära tee seda automaatselt, tee seda teadlikult ja mõtestatult, see toob Sulle iga päev uusi avastusi, küll Sa näed!

Lõppude lõpuks- on see maagiline aeg – kui sinu mudilane on väike ning naljakad ja armsad juhtumised leiavad aset igapäevaselt ja enne kui sa oodatagi oskad, on ees ootamas juba uued ülesanded, eesmärgid ja väljakutsed – kuid see on juba hoopis teine lugu!

Igaüks meist ootab kannatamatult, kuid kindlameelselt oma lapse esimesi samme.

Emmede Klubi

Huggies ® Pants on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.

20150615214125-19051.jpg