VIDEO! Huggies Pants püksmähkmed poistele ja tüdrukutele esitleb: Väikelapse areng samm-sammult: 3. osa - Laps tõuseb jalgele

25. Jul 2015, 02:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui Sinu beebi suudab iseseisvalt istuda ja on juba mitu nädalat või isegi kuud kodus ringi roomanud, tõuseb ta ühel päeval oma jalgadele püsti.

Eksperdid hoiatavad liiga varajase püstitõusmise eest – tõstes püsti habrast last, kelle jalad veel ei kanna ja on vales asendis ning kes ei oska tasakaalu hoida – võib see lõppeda kukkumise ja vigastusega.

Kui ta ei roomanud üldse või tegi seda väga lühikest aega – ei ole tema selg veel piisavalt tugev, et teda püstises asendis hoida ja see võib pikas perspektiivis mõjutada lülisamba arengut ja kuju.

Kuidas aru saada, et laps on valmis püsti seisma?

Laps võtab väga tihti nö „karuasendi“ – selliselt treenib ta oma jalgu ja õpib jalgu õigesse asendisse panema.

Kõigepealt tõuseb laps toe najal püsti  - see on väga muljetavaldav uus oskus – ta jõuab  sõna otseses mõttes uuele tasandile! Ta näeb ja ulatub nüüd uutele tasapindadele, kus on põnevaid asju näiteks diivanil ja laual.

Lapsed võivad olla väga pikad – kas tead miks? - sellepärast, et kõrgemal on palju põnevamaid asju, mis neile meeldivad ja kuna nad ei ei taha olla üksinda põrandal.

See võib kõlada veidralt – aga lastele tuleb õpetada kukkumist – sest kukkumine on esimesi samme tehes paratamatu.

Aseta laps maha ning kui ta hakkab kukkuma, aseta tema käed ettepoole – tulevikus aitab see vältida näoli kukkumist

Tasakaalu harjutamine! Kui laps mängib istudes, mine tema seljataha ning õrnalt suru teda õlast, häirides lapse tasakaalu – ta õpib samal ajal enda peale lootma. Suru teda õrnalt nii paremalt kui ka vasakult.

Tõenäoliselt lapsele ei meeldi selline treening, kuid lõpuks tasub see end ära

Kui selline manipulatsioon ei toimi on olemas ka alternatiiv - see on kerge ja sobib hästi suurematele lastele - kui laps hoiab käes mänguasja, suudab ta kontrollida oma tasakaalu, eriti kasulik on see siis, kui ta seisab juba püsti.

Peatükk - Hüpertoonus

Kui Sinu beebi on õppinud püsti tõustma, kuid on näha, et ta seisab alati varvastel, võib see olla märk, et jalalihased on liialt toonuses.

Siinkohal on vaja professionaalset massaaži ja võimlemist, kuid lisaks ka ema sooje käsi. Kui Sa vähemalt korra päevas saad selle väikese aktivisti kinni püüda, talita järgmiselt:

Paita lapse käsi seest ja väljast, masseeri jalgu suunaga labajalast reie suunas, seejärel, kui põnn on nõus, aseta ta kõhuli ning patsuta tema jalgu ülevalt alla

Peatükk  – esimesed jalatsid

Kui laps oskab juba seista ja kukkuda, alustab ta käest kinni jalutamisega, siinkohal on vanemate rõõm piiritu – põnn on juba peaaegu iseseisev kõndija! See rõõm on nii suur, et tihtipeale tormavad emmed ja issid selle peale poodi, et oma armsale lapsele tema esimesed jalanõud osta.

Alles hiljuti arvati, et laps peaks kandma jalatseid alates hetkest, mil ta püsti tõuseb – täna on aga enamik eksperte arvamusel, et mida rohkem aega saab laps olla paljajalu, seda parem! Talla all on suur hulk punkte ja beebi õpib jalataldadega tunnetama, ta õpib jalgu õigesti asetama ning see aitab arendada lisasüsteemi – jalatseid kandes seda aga ei juhtu!

Seega – jalatsid on sobilikud ainult siis, kui lähete kodust välja!

Millised peaksid olema esimesed jalatsid?

Esimesed - need peaksid olema uued! Järgmised jalanõud võib juba laenata vanemalt vennalt või õelt - kuid esimsed peavad olema uued! Sest igaühel on oma kõnnak ja lapsed kannavad jalatseid erineval viisil, mis kõik võivad mõjutada väikese kõndija jala arengut!

Soovitame eelistada looduslikke materjale - nahast jalanõudes saavad jalad hingata.

Jalatsid peavad olema parajad ja tugeva tallaga, et toetaksid kanda

Suvel eelista sandaale, mis on avatud ninaga – nii näed, mis toimub varvastega ja näed kui jalatsid hakkavad väikeseks jääma.

Jälgi, et need oleksid jala järgi ja painduksid piisavalt

Veel üks väga oluline kriteerium esimeste jalatsite valikul – neid peab olema lihtne jalga panna ja ära võtta – seesama väike aktivist kannab neid jalatseid! Sama on ka mähkmetega – pärast seda, kui beebi on pidevas liikumises – on tema tunnusfraasiks – püüa mind kinni kui suudad!

Kui oled lõpuks ta kinni püüdnud, on vaja mähkmed vahetada võimalikult kiiresti!

Püksmähkmed on väikesele maailmaavastajale parim valik – neid on lihtne jalga panna, nendega on mugav istuda ja need ei piira liikumist, sest nendel on elastsed küljed.

Varsti õpib sinu põnn keset tuba ise püsti seisma ilma toeta, veidi veel ja ta teeb oma esimese sammu, kuid enne seda peame meie, vanemad, muutma ümbruse turvaliseks – nendest sammudest aga pikemalt juba järgmises episoodis.

Huggies ® Pants on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.

20150615214125-19051.jpg