VIDEO! Beebipäevik: Vastsündinu hooldus

VIDEO! Beebipäevik: Vastsündinu hooldus

13. Jun 2016, 14:38 Emmede Klubi Emmede Klubi
Vastsündinud beebi võib ka mitmekordsetele lapsevanematele esialgu väga habras tunduda. Seetõttu võib juhtuda, et esimestel päevadel tunnevad vanemad beebi tõstmisel, pesemisel, naba ja silmade puhastamisel ebakindlust. Võib ka olla, et pärast paari aasta möödumist lihtsalt ei mäleta enam, kuidas see kõik käis. Õnneks näitavad ämmaemandad sünnitusmajas kõikidele vanematel, kuidas oma vastsündinud last hooldada.

Ämmaemand Maret Voites soovitab suhtuda oma beebisse eelkõige kui väikesesse inimesesse, kes küll pissib ja kakab püksi, kuid keda on vaja pesta täpselt nagu suuri inimesegi siis, kui ta mustaks saab.


“Kuna nende silma pisarakanalid kipuvad ummistuma, siis võiks silmi paar korda päevas pesta,” ütleb ämmaemand. Kui varem soovitati pesta beebide silmi üksnes keedetud veega, siis nüüd on seda lubatud teha ka täitsa tavalise kraaniveega.
“Kui silmad on väga rähmased, võib beebi nägu pesta täitsa kraani all,” soovitab ämmaemand. Võib ka kasutada aga vatitikke. Sellisel juhul tuleb meeles pidada, mõlema silma jaoks tuleks kasutada erinevaid vatitikke.

Kätlini ämmaemand Maret soovitab oma titaga alati rääkida ükskõik mis toiminguid sa temaga ka ei teeks. Esiteks, sest lapsega suhtlemine on ääretult oluline juba niisamagi ja teiseks, sest siis ta teab, mida sa temaga teed.

Vastsündinud beebi nahk võib olla natukene kuiv. Sellisel juhul soovitab ämmaemand tilgutada kodus vannivette natukene oliiviõli ja osta apteegist baaskreem, mis on ilma lisaaineteta või määrida beebile kvaliteetset looduslikku oliiviõli või jojoba õli ka otse nahale.

Seni kuni beebil ei ole nabakönt ära kukkunud, tuleb beebi naba regulaarselt puhastada. Beebi naba võib puhastada nagu silmigi, puhta veega märjaks tehtud vatitutikutega või voolava kraanivee all.

Puhta veega soovitatakse pesta ka beebi peput. Kõige mugavam on seda samuti teha jooksva kraanivee all. Silmade, naba, voldivahede kui pepu puhastamise kõrval on sama oluline ka pärast pesu nende piirkondade kuivatamine. Kui beebi on puhas, võib talle jälle mähkmed jalga panna. Nii kaua kuni nabakönt ei ole ära kukkunud, tasub mähkmel ülemine äär alla keerata. Poiste puhul soovitab ämmaemand mähkme ülemise ääre sissepoole peitu keerata. Samuti tuleks jälgida, et jalgade ümber olevad mähkmete õmblused jääksid ilusti väljapoole. Nii võib olla kindel, et küljealune jääb kuivaks.

Levinud esimeste päevade mure lapsevanematel on beebi küüned. “Kui sul on oma küüneviil, tõmba natukene need served pehmemaks,” soovitab ämmaemand Maret. Selleks on hea kasutada näiteks klaasviili. Käpikuid ämmaemand vastsündinutel kasutada ei soovita, kuna väikesed beebid tahavad end uues keskkonnas katsuda ja enesega tutvuda.

Järgmisel korral juba näemegi, milliseid imetamisvõtteid imetamisnõustaja Kätlinile ja pisibeebile õpetab.