VIDEO! Beebiminutid: D-vitamiin

VIDEO! Beebiminutid: D-vitamiin

06. Apr 2016, 14:15 Emmede Klubi Emmede Klubi

Alates beebi teisest elunädalast soovitavad lastearstid anda lapsele D-vitamiini. Arstide soovitustele vaatamata, kahtlevad mõned emmed, kas D-vitamiini pakkumine lapsele ikkagi parim on. Olulistele D-vitamiiniga seonduvatele küsimustele vastas ämmaemand Liis Raag.

 

Miks on D-vitamiin beebile oluline?

Kõikidele beebidele või tegelikult, mitte ainult beebidele, vaid edaspidi ka, soovitatakse tõesti igapäevaselt anda D-vitamiini ja sellepärast, et see toetab nende luude tervist. Et laste luud püsiksid tugevad ehk hästi lihtsalt öeldes, sellise haiguse nagu rahhiit profülaktikaks. Aga tegelikult on see ainult üks külg. D-vitamiini mõjuala on palju laiem. Ta toetab ka närvisüsteemi arengut ja immuunsüsteemi, et lapsed oleksid üldiselt tervemad.

Missugust D-vitamiini eelistada?

Apteegis on tõesti praegu päris palju erinevaid D-vitamiine müügil ja kõik need, mis on beebidele pakutakse, mis on neile eakohased, need kõik on neile tegelikult sobivad. D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin ja sellepärast need vitamiinid, mis müügil on, on ka õlilahustena ja nende vahe on ongi see, et mis õli seal koostisosaks on. On oliivõlibaasil ja on ka kookosõlibaasil olemas. Üldiselt need sobivad kõik lastele, aga siin võib natukene kodus vaadata oma lapse pealt, et mis talle kõige parem on.

Kas D-vitamiin võib põhjustada gaase?

Seda küllalt sageli kahtlustatakse või proovitakse seda seost seal näha, aga tõestatud seost D-vitamiini ja lapse gaaside ja gaasivalude vahel leitud ei ole. Pigem võivad need D-vitamiini preparaadid teinekord allergianähte esile kutsuda. See ilmneb rohkem lapse nahal sügelevate täpikeste või nahakaredustena.

Et kindlaks teha, kas üks konkreetne D-vitamiin lapsele sobib või mitte, tuleks seda pakkuda umbes nädal aega. Kui nädala möödudes allergianähud säilivad, tasub proovida mõnd teistsugust D-vitamiini.

Kui palju D-vitamiini anda?

Soovitus on selline, et beebile peaks andma ööpäevas 400 toimeühikut D-vitamiini. Olenevalt konkreetsest D-vitamiinist tuleb seda annustada kas üks tilk või viis tilka päevas. Seda peaks alati kas pakendi pealt üle vaatama või apteekri käest küsima. Esialgu on kõige mugavam D-vitamiini anda lapsele lusika pealt. Kas siis puhtalt D-vitamiini või natukene rinnapiima sinna ka juurde tilgutada ja segada. Kui vanematel vilumus juba kasvab, siis enamasti õnnestub ka otse suhu seda D-vitamiin tilgutada pudelist.

Kas on võimalik anda liiga palju D-vitamiini?

Üldiselt seda karta ei ole vaja, sest nagu ma ütlesin, see päevane norm on 400 toimeühikut ja üleannustamisest saab rääkida siis, kui laps saab 50 000 ühikut päevas ehk et see koguste vahe on lihtsalt nii suur ja see piir ei ole nii õhuke seal vahel selle vajaliku koguse ja üleannustamise vahel.

Kui üks päev kogemata D-vitamiini andmine vahele jääb, ei ole sellest mitte midagi. Liiga sagedase unustamise vältimiseks on aga hea siduda D-vitamiini andmine mõne teise igapäevase rutiinse tegevusega.

 

Olge terved, armsad beebid!

 

Ma unustan ka umbes pooltel päevadel 😃

Mirjam Mirjam 11. Apr 2016, 10:47

"Kui üks päev kogemata D-vitamiini andmine vahele jääb, ei ole sellest mitte midagi. Liiga sagedase unustamise vältimiseks on aga hea siduda D-vitamiini andmine mõne teise igapäevase rutiinse tegevusega."

Hea nipp! Mul koguaeg kipub ununema...