Vastsündinu esimesed 12 nädalat: kuidas lapsele õiged uneharjumused sisse harjutada?

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: kuidas lapsele õiged uneharjumused sisse harjutada?

28. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu eest hoolitsemine on suur rõõm, aga sageli kaasneb sellele ka unepuudus. See lihtsalt on nii: vastsündinud ei maga terve öö ja see tähendab, et seda ei saa teha ka sina. 

Hea uudis on see ,et 3-6 kuuseks saamiseks on beebil tõenäoliselt unerütm välja kujunenud. Esimeste elukuude jooksul areneb koos lapsega ta tema aju ja tõenäoliselt hakkab tasapisi tema unerütm ka paika loksuma - kuigi see ei pruugi muutuda selles suunas, mida just sina soovid, kirjutab Web MD. Aita õigete uneharjumuste tekkimisele kaasa ja jälgi neid nõuandeid: 

1. Õpi aru saama, millal su laps on väsinud

Su  beebi annab sulle märku kui ta on unine. Jälgi neid väsimuse märke: 

  • Silmade hõõrumine
  • Haigutamine
  • Sinust eemale vaatamine
  • Torisemine

Ära oota magamapanekuga kuni su laps on üleväsinud. Kui laps on juba üleväsinud, on tal veelgi raskem magama jääda. Proovi neid väsimuse märke näha ja ole temast samm ees. Nii saad sa ta enne magama kui ta tujukaks ja rahutuks muutub. 

2. Pane oma beebi ööpäeva režiim paika

Ürita oma beebile juba algusest peale selgeks teha, et öösel magatakse ja päev on aeg, millal mängitakse ja lõbutsetakse. 

Päevasel ajal tegele beebiga aktiivselt. Mängi temaga palju. Ürita teda peale söömist ärkvel hoida, aga ära ka muretse kui ta siiski magama jääb. 

Kui on pime, proovi lapsega mitte liiga aktiivselt tegeleda. Kui vaja, toida teda hämaras toas. Jälgi, et miski teda liigselt ei stimuleeriks. Hoia tuled kinni ja hääl pehme. Aja jooksul õpib ta, et päev on lõbus, aga öö igav ning et ta tahabki just siis magada kui õues on pime. 

3. Eralda söömine magamisest

Peale esimest elukuud on parem kui beebi ei jää kiigutades ja rinna otsas magama, sest kui ta seda ei tee, õpib ta ise paremini magama jääma. 

Ta võib veidi süüa, veidi magada ja veel natuke süüa - nii mitu korda. Kui ta söömise ajal pikalt magama jääb, jäta imetamine pooleli ja pane ta enda voodisse. 

Mõni lapsevanem võib lapsele õhtul rohkem lisapiima andma hakata, sest siis magab laps öösel pikemalt. See ei ole siiski su beebile hea. Samamoodi kui sina, tunneb ka beebi ennast ülesöönuna ja ebamugavamana. Sellises olukorras ei puhka ta tegelikult nii hästi välja. 

Märkus: Ära iial jäta oma beebit omaette voodisse puhelist sööma. See võib viia lämbumisohu ja kõrvapõletike tekkeni. 

4. Ära ärata vanemat kui 2-kuu vanust last öiseks söömiseks üles

Kui su laps võtab kaalust normaalselt juurde, ei pea sa teda öösiti söömiseks eraldi üles äratama. Laps annab sulle ise märkui kui tal kõht tühjaks läheb. Kui ta sööb päeval rohkem, ei vaja ta öösel sageli süüa. 

Siin on mõned juhud, millal sa peaksid oma beebit öösel üles äratama:

  • Ta on ( väikse sünnikaaluga) vastsündinu.
  • Ta magab päeval rohkem kui öösel - ära lase tal söömata magada rohkem kui 4 tundi jutti.

Aruta seda teemat oma beebi lastearstiga. Enneaegsed beebid vajavad erihoolt ja tõenäoliselt pead sa veidi rohkem söögiaegu planeerima.

5. Ole kannatlik lapsevanem

Sea realistlikud ootused. Esimestel elukuudel ära oota, et sa saaksid terve öö jutti magada. 

Kui su beebi unerütm muutub äkitselt, jälgi haiguse märke. See võib olla ohumärk, mis näitab, et beebil võib olla kõrvapõletik. Samuti võib see olla lihtsalt üks lapse arenguetapp. 

  • 20140116000350-78991.jpg