Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kuues elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kuues elunädal

07. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

Me oleme juba kuus nädalat oma beebit imetlenud ja palju uut kasulikku informatsiooni teada saanud.

Mis toimub selles vanuses lapse arengus?

Selles vanuses on lapsele selge, kes on tema vanemad ja ta eelistab neid võõrastele inimestele.

Selles vanuse etapis on nii tore, et laps naeratab ja teeb seda teadlikult!

Tavaliselt on raske öelda, millal on esimene lapse teadlik naeratus. Kõigepealt me näeme lapse grimasse. See võib olla reflekts ebameeldivatele olukordadele või teistele stiimulitele. Ka naeratus on üks vastsündinu refleksidest ja seda peetakse üheks varajasemaks suhtlusviisiks selle maailmaga.

Tavaliselt on laps selles vanuses aktiivne ja särava naeratusega. Ta oskab juba inimestega suhelda. Laps võlub oma naeratusega peaaegu kõiki. Oma lähedastega suhtleb ta küll juba praegu veidi teisiti, kui teiste inimestega. Seda ka naeratuste puhul. Samamoodi on näha, et beebile meeldib kõige rohkem oma vanematele otsa vaadata. Tema pilk on soe, täis kiindumust, hellust ja armastust.

 Sageli liigutab laps naeratusega samal ajal oma käsi ja jalgu. Spetsialistid räägivad, et see näitab, et laps eristab inimesi elututest objektidest ja eelistab esimesi viimastele. 

Kui laps ei saa vanemate lähedust ja soojust, võib see lapse arengut takistada.

Oletame, et sa armastad oma last väga ja suhtled temaga. Samal ajal, kui tema eakaaslased naeratavad pidevalt õnnelikult, tundub, et sinu oma ei kavatse seda iial teha. Kuigi kõik tingimused oleks justkui olemas? Ära muretse! Kõik lapsed on erinevad ja ainulaadse iseloomuga. Neil on õigus naeratada siis, kui nemad seda tahavad. Mõni teeb seda neljandal nädalal, mõni kuuendal , mõni kaheksandal ja mõni kaheteistkümnendal. Lõppude lõpuks on lapsel praegu palju tähtsaid asju teha!
Oota, millal just sinu laps naeratama hakkab. Võib-olla ei ole ta seda tegevust veel avastanud. Ürita teda aidata.
Kanna teda oma kätel, tee talle pai, patsuta teda, räägi temaga rahulikult ja õrnalt ning naerata talle ka ise.
Korda ka tema näoilmeid. Selleks, et laps sulle seda imelist kingitust teha saaks, peab ta kasutama 17 näolihast! Kui see päev üksord saabub, teeb see su kindlasti väga õnnelikuks.

Juba kuus nädalat on beebi meie juures olnud. Me oleme palju õppinud. Selles vanuses laste emad on juba mähkmevahetuses spetsialistid, nad oskavad last imetada ja lapse vajadusi mõista!

Tuletame jälle meelde, kui olulised on beebile õhuvannid!

See protseduur mitte ainult ei paranda mähkmelöövet, vaid ka ennetab seda.

Õhuvanne peaks tegema iga päev. Soovituslikult õhutatud ruumis. Loomulikult ära tuuluta tuba siis, kui beebi seal on. Vastasel juhul on oht, et beebi võib külmetada.
Kui tuba on tuulutatud ja piisavalt soe, riieta laps lahti. Kui lapsel on mähe eemaldatud, lase tal natuke pluusi väel paljalt olla.

Optimaalne toatemperatuur on 21-24 kraadi. Kui tuba on soojem, tuuluta seda rohkem. Kui külmem, on vajadus lisaküttekeha järele.

Kütteperioodil pööra tähelepanu sellele, et toaõhk oleks piisavalt niiske. Abiks võib tulla radiaatorile asetatud märg rätik või puhta veega kauss radika läheduses. Olemas on ka spetsiaalseid õhuniisutajaid.

Jälgi hoolikalt, kas laps painutab oma jalgu ja tõmbab neid enda kõhule? Sel juhul on võib-olla tuba tema jaoks liiga jahe ja laps tuleks tagasi riidesse panna. Kui lapse nina ja käed on soojad, võid teda veel paljalt hoida. Esialgu piisab paarist minutist. Järk-järgult saab aega pikenadada.
Tavaliselt meeldib lastele ilma riieteta õhu käes olla. Samas võivad nad lihtsalt ühes kohas lamades ära tüdineda. Sel juhul loe näiteks tema varbaid ja sõrmi, suhtle temaga, silita tema pisikest hõhtu ja tõsta tema põlvi kõhule lähemale. See toob lapsele parema tuju. Tema naeratab ja viis või rohkem minutit mööduvad linnulennult!

Tänu kehale mõjuvale termilisele efektile, suureneb hapnikku juurdepääs vereringesse. Õhuvannid aktiviseerivad kõigi siseorganite tööd ja parandavad lapse tervist.

Kui laps on näljane, või me märkad, et ta tunneb ennast ebamugavalt, on aeg jälle riidesse panna.

Ka selles vanuses tuleb beebi mähkmeid hoolega valida. Tema nahk on endiselt õrn ha tundlik. Head on pehmed ja hingavad materjalid. Usaldusväärne kaitse peaks mähkmevalikul olema meie peamine kriteerium.

Ürita last mitte üle kuumeneda lasta. Selle vältimiseks on kõige paremad puuvillasest materjalist riided. Kui toatemperatuur on normaalne, võiks lapsel seljas olla pikkade varrukatega body, püksid ja sokid.

 6 nädala jooksul oleme me enda beebiga tuttavaks saanud, palju uut õppinud ja see on alles pika ühise teekonna algus. Naudi seda aega oma beebiga. Naeratage ja vaadake üksteisele otsa- Hellust ja armastust ei saa kunagi olla liiga palju. Sa võid alati talle öelda, et ta on sulle väga tähtis. Sinu väike varandus ja kõige suurem rõõm siin maailmas!

20140115003028-37031.jpg