Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kaheksas elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kaheksas elunädal

21. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

Juba kaheksandat nädalat on meie tähelepanu keskpunktis väike armas tüdruk Katrina, kes on selle aja jooksul märkamisväärselt kasvanud - mida me peame kahekuuste beebide kohta teadma?

Kaheksanädalane laps on juba selle maailmaga harjunud ja tal on oluline koht perekonnas.
Beebi on üha rohkem ärkvel ja soovib endast märku anda, samuti annab beebi märku kui talle miski ei meeldi.

Liigutused muutuvad koordineeritumaks ja kontrollib oma tegevust üha rohkem.Beebi jalad ja käed on valdavalt kõverdatud kuid aeg-ajalt ta püüab neid sirutada. Tema peopesad ei ole enam nii tugevalt kokkusurutud. 

Mõned lapsed on selles vanuses võimelised juba pead tõstma ning seda 45-kraadise nurga all hoidma. Kui see ei ole veel juhtunud, ei tasu muretseda ja tuleks endale meelde tuletada, et laste areng on individuaalne.

Siiski on mõned võimalused, kuidas lapse arengut toetada.

Selleks, et beebi oma pead paremini hoidma õpiks, pane teda mitu korda päevas kõhuli.

Nüüd on sinu lapse päevareziim rohkem paigas ja etteaimatavam.

Lapsele meeldib tõenäoliselt väga ujutamine. Sellest võib kujuneda meeldiv igapäevane traditsioon ja loomulik unerituaal. Seda ei pea ilmtingimata tegema õhtul - vaata seda lapse pealt. Mõnele lapsele mõjuvad veeprotseduurid äratavalt ja sel puhul tuleks neid ette võtta päeva poole.

Vannitamise puhul võib lapsevanematel tekkida küsimus, kas beebile sobib paremini tavaline suur või spetsiaalne beebivann?
Muidugi on veel palju pisiasju, millele tuleks enne mõelda. Näiteks võib teil vaja minna termomeetrit, sest igale beebile on sobilik erinev veetemperatuur. Seda õiget temperatuuri valides jälgi lapse käitumist.

Esimese vannitamise soovituslik veetemperatuur on 36,6 kraadi. Edasi jälgi juba, mis just sinu lapsele sobib. Mõnedele lastele meeldib soojem veetemperatuur, mõnedele külmem. Kui lapsel on vannitades paha tuju või ta nutab, võib selle põhjuseks olla ebasobiv veetemperatuur.

Lapsele sobib kõige paremini spetsiaalselt beebidele mõeldud kapuutsiga puuvillane rätik, kuhu on last peale vannitamist mugav kiiresti sisse mähkida.

Mis puudutab pesvahendit, siis lapsele sobib nii klassikaline lasteseep kui ka vedel pesuvahend - oluline on kasutusmugavus. Kategooriliselt on keelatud pesta beebi nahka antibakteriaalsete pesuvahenditega, sest need hävitavad lapse naha loomuliku mikrofloora.
Peapesu pesemiseks on ideaalne lasteshampoon, mis mitte ainult ei puhasta ja toida juukseid õrnalt, kuid ei tekita ka silma sattumisel ärritust.
Võib-olla tuleb katsetada mitut erinevat toodet, kuni leiate endale sobiva. Sama võib öelda ka kehahooldustoodete, näiteks kreemi või õli kohta.
Veeprotseduure on parim läbi viia vannitoas, kus võiks õhutemperatuur olla 26-27 kraadi ning seal ei tohiks olla tõmbetuult.
Alguses säti vanii veetemperatuur 37,2 - 37,3 peale. Lapse vanni jõudmise hetkeks on vesi parasjagu jahtunud.

Spetsialistid ei soovita vannitoaust kinni panna, et beebil ei oleks soojast vannitoast tulles suurt kliimavahetust.

Beebi vannivette võib lisada ka kummelitee tõmmist, kuigi see võib beebi nahka kuivatada.Tammekoor jällegi aitab nahaärrituste vastu, aga pea meeles, et enne taimevannide tegemist on oluline oma perearstiga nõu pidada. Tema annab sulle nõu, mis just sinu beebile sobib.

Väga oluline on beebi õigesti vanni panna. Toeta beebi enda vasaku käe peale ja hoia tema vasakust kaenlaalusest kinni ning toeta tema pead ja kaela. Parema käega toeta lapse alumist kehapoolt. Kui laps on juba vees, võib lasta tema jalgadel vabalt liiggutada, aga tema pead ja keha peab kindlasti toetama.
Peale vette panemist tuleb beebil anda aega veega harjumiseks. Pesuvahendeid ei tohiks kasutada rohkem kui kord nädalas.
Pese väikeste ringikujuliste liigutustega tema pead, kaela, kaenlaaluseid, käsi, rinda, kõhtu ja jalgu.
Seebitatud piirkonnad loputa koheselt. Pese lapse intiimpiirkond viimasena.

Vannitamise pikkus oleneb lapse vanusest. Esimestel elukuudel piisab 5-7 minutist.

Peale vannitamist mähi laps rätikusse. Vastsündinu õrna nahka ei tohiks kuivatada hõõrudes - piisab rätikuga tupsutamisest. Pööra erilist tähelepanu lapse voldikestele, kuhu võib niiskeks jäädes nahaärritus tekkida.
Kui lapse nahk on väga kuiv, kasuta spetsiaalseid kehahooldustooteid.

Kui beebi nahk on korras, ei ole liiga kuiv ega ärritunud, ei ole mingit vajadust kehahooldusvahendeid kasutada.

Nüüd on aeg laps riidesse panna!

Sageli nad nutavad peale vanni. Seepärast on soovituslik lapsele kohe peale kuiva rätikusse mähkmimist rinda pakkuda ja alles seejärel riietada.

Kahekuune beebi on veel väike ja tema nahk mähkmepiirkonnas on väga tundlik ning vajab erilist hoolt. Kui sa märkad punetust, kasuta spetsiaalset kreemi.

Lapse naha seisukorras mängib olulist rolli ka mähkmevalik - eelistatud on pehmed ja hingavast materjalist mähkmed. Nende peamine ülesanne on kaitsta lekete eest ja seljatagune spetsiaalne tasku aitab õnnetusi vältida!
Lapsel peaks olema mugav, et kusagilt midagi ei pigistaks ega hõõruks, seetõttu ongi üle terve mähkme suletavad kinnitused väga kasulikud.
Värskete lapsevanemate mugavusele mõeldes on loodud ka niiskusindikaator, mis annab märku, millal on aeg vahetada lapse mähe, et meie armas beebi oleks alati kuiv ja õnnelik!

Kui mähkimist on aeg panna selga pidzaama, mida võiks eelnevalt radiaatori peal soojendada. Peale seda jääb laps mõnusalt oma voodis magama.

Ilusaid unenägusid, mu kallis beebi!
Armastan sind väga!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi