Vastsündinu esimene väljaheide

06. Jan 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sageli beebi pissib ja kakab?

Tõenäoliselt pead sa tema mähet umbes 6-8 korda päevas vahetama. Kui beebi on rinnapiima asendaja toidul, võib mähkmete hulk olla kuni 10. Kui sageli peab beebi kakama, on keeruline öelda, sest see on väga individuaalne. Esimestel päevadel võid sa need korrad üles märkida. Vähel võib see lastearsti külastusel väga kasulik informatsioon olla. 

Tavaliselt kakab beebi esimest korda esimese kahe elupäeva jooksul. Seda kutsutakse mekooniumiks. Selle tulemine on hea märk, sest see näitab, et beebi seedesüsteem töötab normaalselt. Mekoonium on tavaliselt tumerohelist tooni ja on väga tihke. See koosneb limakestadest ja looteveest, mida beebi ema kõhus alla neelas. 

Peale mekooniumi ära tulekut muutub beebi kaka normaalseks. Selle tekstuur ja värv oleneb beebi toitumisest ja paljust muust. 

Milline peaks beebi kaka olema, kui ta sööb rinnapiima?

See võib olla väga erinev. Mõni laps kergendab ennast peale igat söögikorda - mõni üle mitme päeva. Ternespiim kaitseb beebit viiruste eest ja pehmendab lapse seedimist. Tihe ja kollakas piim aitab mekooniumi väljutada. Kui tekib pärispiim ( tavaliselt umbes kolmandal päeval peale sünnitust), muutub ka beebi väljaheide. See muutub tumedast kollakaks, pehmeks ja magusalõhnaliseks. Seal võib olla ka tükikesi. Sa ei pea muretsema, et beebil on kõht lahti - selline see väljaheide tal rinnapiimal olles ongi. 

Milline peaks beebi kaka olema, kui ta sööb rinnapiima asendajat?

Kui beebi toitub rinnapiima asendajast, võib ka kakada mitu korda päevas. Igal juhul võib see arv olla ühest mitme korrani. Toon võib olla kollakast helepruunini. 

Rinnapiima asendajast toitudest võib väljaheite konsistents olla rohkem täiskasvanute sarnane - tihedam ja tugevalõhnalisem. Rinnapiima asendaja ei imendu nii hästi, kui rinnapiim ja nendel beebidel on suurem tõenäosus kõhukinnisuseks. Kui sa kahtlustad, et su beebil on selline probleem, võta ühendust enda perearstiga. 

Samuti pöördu arstile, kui beebi väljaheide on väga hele või esineb seal verd.

Nõu andis vastsündinute arst Dina Krūze.

Emmede Klubi

 

20140123093844-81285.jpg