Vanemate, ka isa lähedus on vastsündinule väga tähtis

Vanemate, ka isa lähedus on vastsündinule väga tähtis

11. Jan 2016, 15:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui kolmekümne aasta eest oli isade külastus vastsündinud laste juurde keelatud, siis nüüdseks on uuringutega tõestatud, et mõlema vanema lähedus on beebide jaoks väga oluline ja aitab enneaegselt sündinud ja haigetel lastel kiiremini kosuda, kirjutab Postimees.

Hiljuti liigutas eestlasi lugu Saaremaa isast, kes soovis olla oma enneaegselt sündinud lapse läheduses ja otsis selleks Facebooki kuulutuse kaudu ajutist odavat elamispaika Mustamäel. Tallinna lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja Liis Toome sõnul ongi enneaegse lapse sünnijärgse haiglaravi üheks võtmesõnaks perekeskus.

"Väga enneaegsena sündinud laste edasist tervist ja arengut mõjutab ema tervise, lapse üsasisese keskkonna ja kvaliteetse intensiivravi kõrval ka kohene, juba sünnijärgne vanemate kaasatus lapse hooldusesse ja ravisse haiglas," ütles Toome. "Uuringutega on tõestatud, et vanemate tihedal kaasatusel haiglaravil on enam enneaegseid lapsi rinnapiimaga toitmisel, nad kosuvad kiiremini ja nii saavad ka kiiremini haiglast koju." Tema sõnul on vanemate kaasamisel parem ka laste edasine areng, sealhulgas nii kognitiivne kui kõne areng.

Kuigi esimestel päevadel on vanemad tavaliselt suures stressis, saadakse sellest Toome sõnul lapse läheduses olles kiiremini üle, mistõttu paraneb nii perede psühhoemotsionaalne toimetulek kui ka lapse ja vanemate lähedussuhe.

Eestis erinevalt teistest maadest on juba aastakümneid olnud emadel võimalus lapse juures haiglas viibida ööpäevaringselt ning kulude eest haiglas tasub ema kindlustatuse korral haigekassa. Kuid kui isa soovib pere juures haiglas viibida ööpäevaringselt, siis peab ta maksma perepalati eest. Isade kulud haiglas katab Haigekassa vaid juhul, kui peresse on sündinud mitmikud.

Isade kaasamisel on takistuseks muudki asjaolud. Nad peavad tavaliselt käima tööl ja hoolitsema pere teiste laste eest. Kui pere elab haiglast kaugel, siis on mõnikord ka väga raske isegi oma naist ja last haiglas vaatamas käia, kuid enneaegse lapse haiglaravi võib kesta kuid. Peale selle on Eestis isapuhkus lühike. Põhjamaades saavad isad näiteks pikema tasustatud isapuhkuse juhul, kui peresse on sündinud väga enneaegne laps või lapsel on mingi raske haigus.


Kas teie peres sai ka isa vastsündinuga haiglas koos olla?