Vanemahüvitise ja teiste peretoetuste saamine muutus oluliselt lihtsamaks

Vanemahüvitise ja teiste peretoetuste saamine muutus oluliselt lihtsamaks

14. Oct 2019, 15:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sotsiaalkindlustusamet avas täna iseteeninduse, kus lapsevanemad saavad kasutada taotlustevaba perehüvitiste teenust.

Kui senini pidid pered, kuhu sünnib laps, riigilt toetuste saamiseks ise taotluseid esitamas käima, siis nüüd muutub süsteem vastupidiseks - sotsiaalkindlustusamet pakub toetusi automaatselt kõigile peredele, kuhu laps sünnib. Kui lapse sünd on rahvastikuregistris registreeritud ja talle on pandud nimi, saadab sotsiaalkindlustusamet vanema(te)le e-postiga teavituse, vanematel on vaja vaid internetipõhisesse iseteenindusse sisse logida ja pakkumine vastu võtta. 

Põhjus, miks raha ei hakka päris iseenesest laekuma, vaid pakkumine on siiski vaja iseteeninduses vastu võtta, on selles, et iseteenindused saavad vanemad toetusi planeerida - näiteks otsustada, kumb vanem hakkab saama vanemahüvitist, tutvustas uut süsteemi sotsiaalkindlustusameti e-büroo juht Kersti Vaikmaa.

„Tegime perehüvitiste teenuse võimalikult mugavaks – ei mingit taotlust, ei mingit allkirjastamist, lihtsalt – siin on su raha, millele sul on õigus, tee oma valik,“ rääkis Vaikmaa.

Inimesed saavad iseteeninduses üle vaadata ka oma kontaktandmeid, et tulevikus jõuaks info pakutavatest teenustest-toetustest nendeni. Näiteks kui perre on peatselt sündimas laps, võiks e-teeninduses üle vaadata oma e-posti aadressi, et pärast lapsele nime panemist jõuaks perehüvitiste pakkumised kiiresti pärale. 

Järgmisena muudetakse samamoodi mugavamaks ka abivahendite saamine ja vanemapuhkuste teenus, seejärel pensionid ja sealt edasi kõik teised sotsiaalkindlustusameti toetused ja teenused.

Iseteenindusse saab siseneda sotsiaalkindlustusameti kodulehe kaudu aadressil sotsiaalkindlustusamet.ee või otselingiga iseteenindus.sotsiaalkindlustusamet.ee. Keskkonda saab sisse logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga. Perehüvitiste teenust tutvustava video leiad siit.

 

Mida Sina arvad - kas peretoetuste, sh vanemahüvitise taotlemine on senini olnud piisavalt lihtne või pisut keerukas? Kas muudatus teeb riiklike toetuse saamise peredele hõlpsamaks?