Vaktsineerimine pole 50-50 vastasseis – valdav enamik Eesti lapsevanemaist vaktsineerib

Vaktsineerimine pole 50-50 vastasseis – valdav enamik Eesti lapsevanemaist vaktsineerib

06. Dec 2018, 16:53 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik


Internetis surfates võib jääda mulje, et vaktsineerimis vastaste lapsevanemate kogukond on väga suur. Tegemist oleks justkui vastasseisuga, kus pooled vanemad on tungivalt vaktsineerimise poolt ja teised tungivalt vastu.

Selle nädala alguses vestles Postimees TV-ga vaktsineerimise teemal perearst Iris Koort. Koort rääkis, et vaktsineerimisvastased on internetis väga häälekad, milles jääbki mulje, nagu neid oleks väga palju. Tegelikult on neid ikkagi väga väike protsent - Eestis on vaktsineerimisega hõlmatus üle 95 protsendi.

Koort märkis ära, et on 25 aastat lapsi vaktsineerinud ja näinud ühte tõsist kõrvaltoimet (lisaks süstekoha punetusele ja harvale palavikule). See üks juhtum toimus 15 aastat tagasi täisrakulise läkaköha vaktsiiniga, mida tänapäeval enam ei kasutata. Sellist kõrvaltoimete hulka ei saa võrrelda kahjuga, mis oleks nakkushaigustest, kui keegi ei vaktsineeriks.

Juttu tuli ka läkaköhast, millesse Lätis hiljuti imik suri. Ka Leedus on läkaköhasse surnud kaks vaktsineerimisvastaste kogukonnast pärit imikut. Läkaköha on täiskasvanule lihtne, kuid imikule väga raske haigus. Kahtlejatel soovitab Koort panna YouTube otsingusse inglise keeles märksõnad läkaköha ja imik, et kuulda, kuidas kõlab läkaköhasse lämbuv imik - see on tõsine asi.

Kuula tervet vaktsineerimise teemalist intervjuud SIIN.