Toimetaja blogi: Rase naine - sööb kahe eest, muretseb kümne jagu?

Toimetaja blogi: Rase naine - sööb kahe eest, muretseb kümne jagu?

23. Feb 2015, 17:35 Kristina Emmedeklubi.ee Kristina Emmedeklubi.ee

Lapseootele jäämine võib noore naise elus olla tõepoolest esimene moment, mil ta mõtleb järele oma seniste valikute tervislikkuse. Figuuri hoidmise pärast tuntakse küll muret, kuid tihti on selleks valitud vahendid kõike muud kui tervislikud. Aga nüüd tuleb need meetodid ümber hinnata. Naised on erinevad ning seega reageerivad ka naised sellele muutusele erinevalt. Millised on mõned võimalikud äärmused, kuhu rase naine oma toitumisharjumustega kalduda võib ja mis on selle ohud?

Liigne muretsemine
Ei pastöriseerimata piimale, hallitusjuustule, sushile, toorsuitsutoodetele, maksale... Nimekiri sellest, mida rase süüa ei tohi, venib kilomeetri pikkuseks. Lõpuks näib, et kaerahelbepuder on järgmised üheksa kuud ainus turvaline toit ja sedagi siis kui seda ainult veega keeta...
Tegelikkuses need asjad sedavõrd hirmsad ei olegi. On toiduaineid, mida on tõepoolest parem suurtes kogustes mitte tarbida, kuid üldiselt ütlevad spetsialistid, et aeg-ajalt üht või teist süües ei juhtu sinuga suure tõenäosusega midagi. Seda enam, et listerioosi, mille eest rasedaid kõige enam hoiatatakse, on võimalik saada ka halvasti pestud puu- või köögiviljadelt.

Piiramatu vohmimine
Mõni naine tunneb pärast rasedaks jäämist, et nüüd tal on üks kord elus õigus süüa kõike maitsvat täpselt nii palju kui sisse pressida saab. Ühed usuvad ikka veel müüti, et naine peabki kahe eest sööma. Teised tunnevad, et pärast aastate pikkuseid dieete ja enese piiramisi on lõpuks ometi vabadus süüa, sest rasedana oled paks nii või teistmoodi.
Tegelikult ei ole see tark tegu, sest peale rasedust on nendest kilodest võrdlemisi raske lahti saada. Ka tõstab see lapse sünnikaalu ning kui ema sööb raseduse ajal liialt palju magusat, tõuseb ka ema ning lapse veresuhkur.

Täielik isupuudus
Just eriti neil naistel, kel esineb raseduse alguse iiveldust, võib juhtuda, et ka hiljem on neil väga väike isu ning ükski asi ei taha väga alla minna. Kui raseduse alguses on arenev loode nii väike, et ta saab kasvamiseks vajalikud ained ema organismist kätte, kasvab loote arenedes ka vajadus selle järele, et ema sööks piisavalt ja kvaliteetselt. Seega peaks rase naine mõtlema läbi, kuidas piisavalt süüa ning saada toidust kätte vajalikud ained. Ka ei kehti see müüt, et kui süüa vitamiine siis tervislikult toituma ei peagi. Inimese organism võtab aineid toidust palju paremini vastu.