Toiduained, mis imetamise ajal beebil kõhugaase põhjustada võivad

Toiduained, mis imetamise ajal beebil kõhugaase põhjustada võivad

10. Oct 2013, 19:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Millised toiduained vastsündinul kõhugaase põhjustada võivad? Milliseid toiduaineid imetades vältida võiks? Nõu annab lastearst Gerda Lielause.

Beebi sünd on enamikele emadele tähtsaim sündmus tema elus. Aga lisaks suurele rõõmule, tekib beebi sünniga juurde ka erinevaid muresid. Üks esimesi nendest on beebi kõhugaasid. Need muudavad sinu imearmsa beebi pahatujuliseks ja ei saa tema ega sina öö otsa magada. 

Loomulikult ei ole iga ema ja laps ühesugused. See nimekiri, mida keegi sööma peaks ja mida vältida tuleks, on kõigi puhul veidi erinev. Selleks, et täpselt aru saada, millised toiduained sinu lapse seedimisele muret valmistavad, tuleks toiduga katsetada ja toitumispäevikut pidada. Sinna tuleks üle märkida kõik, mis on päeva jooksul söödud. Kindlasti märgi üles ka söögi kellaaeg ja lapse reakstsioon sellele 5-6 tunni jooksul.

Kui sa paned tähele, et beebi on rahutu, viril, tõmbab jalgu kõhu peale ja nutab ilma põhjuseta, vaata oma toidupäevikusse ja märgi sel päeval mõne tunni eest enne lapse imetamist tarbitud toiduained punaseks. 

Mõne päeva möödudes proovi neid toiduaineid uuesti enda menüsse lisada. Loomulikult mitte kõiki korraga - vali nendest üks. Sel viisil saad sa mõne nädala jooksul enda jaoks nimekirja toiduainetest,  mis lapse seedimisele halvasti mõjuvad. 

Siin on mõned üldiseld lastearsti soovitused, mida tasuks tähele panna.

Need toiduained võivad koolikuid põhjustada:

1) Leib ja sai. Nende valmistamise jooksul kasutatav kääritusprotsess võib lapse kõhtu ärritada.. 

2) Puu- ja köögiviljad, mis sisaldavad palju kiudaineid. Neid ei tohiks värskena süüa. Parem on neid ahjus või aurutis eelnevalt läbi küpsetada.

3) PHerned ja oad. Neid tuleks eelistada pigem keedetuna. 

4) Paljud vastsündinud ei talu piimatooteid. Ema võiks enda piima tarbimist veidi piirata. Hapendatud piimatooted - keefir, jogurt ja hapukoor endas ohtu ei peida.

Mis siis kui toiduaine vältimine ei anna tulemusi?

Koolikute vastu aitab hästi ka massaaž.
Pane beebi tugevale alusele selili ja tee tema kõhu peal naba ümbruses pärisuunas käega ringe.  Hästi aitab ka kui sa asetad lapse kõhule midagi sooja ( vaata, et see liiga kuum ei oleks! ) Aseta näiteks soe rätik kümneks minutiks lapse kõhule. Aitab ka kui laps nahk-naha kontaktis enda kõhule panna. 

Emmede Klubi

marike marike 11. Oct 2013, 12:15

Mina küll vältisin neid tooteid või siis tarbisin harva ja vähestes kogustes! Minu piigal õnneks ei olnud kõhugaasidega probleeme! 😀