Teadlased seostavad pikemaajalist imetamist kõrgema IQ’ga täiskasvanueas

Teadlased seostavad pikemaajalist imetamist kõrgema IQ’ga täiskasvanueas

28. Mar 2015, 10:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Seda, et rinnaga toitmine lapse tervisele parim on, oleme me alati teadnud, kuid uued teaduslikud tõendid on paljastanud, et vähemalt aastapikkune imetamine võib mõjutada lapse tööalast edu ja intelligentsi. 

Hiljuti väljaandes The Lancet Global Health ilmunud uuringu käigus leiti, et sõltumata vanemate sotsiaalsest staatusest on pikemaajaline (vähemalt aastapikkune) imetamine seotud kõrgema intelligentsi, pikema haridustee ning kõrgemate sissetulekutega täiskasvanueas.

„Kauem imetamine ei tõsta mitte ainult (vähemalt) 30 eluaastani intelligentsitaset vaid mõjutab ka inimest nii isiklikul kui sotsiaalsel tasandil parandades õppe- ja teenimisvõimeid,“ ütles Brasiilia Pelotase riigiülikooli professor ja uuringu autor dr. Bernardo Lessa Horta. Dr. Horta ja tema kolleegid analüüsisid kuuelt tuhandelt 1982. aastal Brasiilia linnas Pelotases sündinud beebilt kogutud infot. Teadlasid talletasid info imetamise kestvuse kohta ning andsid kõigile osalejatele 30. eluaasta täitudes IQ testi ning esitasid neile küsimusi hariduse ning sissetulekute kohta.
 

„Mis selle uuringu haruldaseks teeb on see, et uuringus osalenud perekondade hulgas ei olnud imetamine tavalisem kõrgelt haritud ja jõukamate naiste seas, vaid oli kõigi sotsiaalsete klasside vahel ühtlaselt jaotatud,“ selgitas dr. Horta. „Varasemaid arengumaades läbi viidud uuringuid on kritiseeritud suutmatuse eest eristada rinnapiima mõjusid olemasolevatest sotsioökonoomsetest eelistest.“

Uuringu käigus leiti, et täiskasvanute intelligentsi, hariduse ja sissetulekute tase tõusis seoses imetamise kestvusega beebieas. Näiteks: beebid, keda imetati terve aasta vältel, said oluliselt kõrgemad tulemused IQ testis, omandasid peaaegu aasta jagu rohkem haridust ja teenisid keskmiselt kolmandiku rohkem kui need, kes olid rinnatoidul vähem kui kuu aega.


Dr. Horta seostab rinnatoidul olnud lapse intelligentsi ja tööalast edu hilisemas elus rinnapiimas sisalduvate pika ahelaga rasvhapetega (dokosaheksaeenhapete ehk DHA’dega), mis on aju arengule väga olulised. See tähendaks omakorda, et just saadud rinnapiima kogus mängis uuringu tulemuste kujunemisel suurt rolli.

Uuringu dokumentatsioonis osalenud Kopenhaageni ülikooli professor dr. Erik Mortensen ütleb, et kuigi uuring ei viita otseselt põhjusele ja tagajärgedele, lõi see siiski olulise ning tugeva assotsiatsiooni imetamise ning intelligentsi vahel.

„Uuring viitab sellele, et imetamise mõju kognitiivsele arengule kestab edasi ka täiskasvanueas ning see on oluline aspekt ka üldise tervishoiu seisukohalt,“ ütles ta.

 

Emmede Klubi