Teadlased said valmis laboris tehtud rinnapiima

Teadlased said valmis laboris tehtud rinnapiima

01. Jul 2021, 17:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

USA ettevõte BIOMILQ andis teada, et nad said edukalt valmis esimese laboris valmistatud rinnapiima. Kunstrinnapiim võib olla suur samm edasi rinnapiimaasendajate maailmas, kuid päris rinnapiimaga võrdseid omadusi sellel siiski pole.

Kui ema ei saa toita beebit rinnapiimaga, kasutatakse rinnapiimaasendajat. Enamik asendustoodetest on tehtud teiste imetajate rinnapiima baasil – näiteks lehmapiimast. Lehmapiima on küll muudetud nii, et see sarnaneks koostiselt rohkem inimese piimale, näiteks vähendatud selles valkude osakaalu, kuid paratamatult on see ikkagi lehmapiimavalk mitte inimpiimavalk. 

Teadlased on rinnapiima laboris valmistamise kallal juba aastaid pusinud. Kui lehmapiima baasil asendajate makrotoitained on toodetud lehma rinnakoes, siis laboris toodetud rinnapiim on toodetud inimese rinnarakkude abil. Seega sisaldab kunstrinnapiim inimesele omaseid oligosahhariide ja teisi koostisosi ning on beebile kergemini vastuvõetav.

Kunstrinnapiim on suur võit teadusele, kuid päris rinnapiimaga ei saa laborikaupa siiski võrrelda, sest imetamisel saadav rinnapiim sisaldab väga palju keerukaid koostisosi, mida ei saa laboris jäljendada või lisada. Rinnapiima koostis oleneb emast, beebist, tema vanusest, kohast kus nad elavad, haigustest mida põevad jpm. Näiteks sisaldab rinnapiim antikehasid haiguste vastu, mida ema on põdenud ja mis nüüd kaitsevad ka beebit. Rinnapiim muutub ajas vastavalt beebi vajadustele, olles näiteks beebi haiguse ajal tervenemist toetav. 

Samadel põhjustel võib aga kunstrinnapiimast ka kasu olla – juhul, kui emapiim sisaldaks keskkonnamürke või retseptiravimeid. Laboripiimas keskkonnast tulenevaid lisandeid ei ole.

BIOMILQ loodab valminud kunstrinnapiimaga nüüd turule tulla, kuid enne seda ootavad ees ametlikud uuringud (kõik beebide piimasegud peavad vastama väga rangetele nõuetele) müügiloa saamiseks jt. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et kunstrinnapiim ei suuda võistelda päris rinnapiimaga ja eelistada seda ei tasuks, kuid laboris tehtud inimpiimast oleks palju kasu nendele peredele, kes toidavad rinnapiimaasendajaga.