Teadlased püüavad laboris rinnapiima toota

Teadlased püüavad laboris rinnapiima toota

19. Feb 2020, 11:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Biomilq'i nimelise idufirma teadlased andsid eelmisel nädalal teada, et neil on edukalt õnnestunud laboris kasvatada emapiima kahte peamist komponenti, laktoosi ja kaseiini. 

Rinnapiim on inimlaste arengule väga kasulik, kuid imetamine ei õnnestu paljudel emadel ning alternatiivina kasutatakse piimasegu. Kuna piimasegu on valmistatud loomadele omastest proteiinidest, siis on tegemist ebatäiusliku alternatiiviga - beebid ei seedi seda sama hästi nagu spetsiaalselt inimliigile mõeldud rinnapiima.

Parema alternatiivi pakkumiseks teevadki juba mitmed molekulaarbioloogia idufirmad maailmas tööd, et õppida rinnapiima laboris tootma. Biomilq on üks esimesi, kes on andnud teada edusammudest.

Ettevõtte eesmärk on luua rinnapiimast laboris võimalikult täpne koopia. Rinnapiim on molekulaarselt väga keeruka koostisega - see sisaldab paljusid komponente, mida kõiki peab olema optimaalses koguses ja vahekorras, nagu on evolutsioon miljonite aastate jooksul vorminud.

Paraku on siiski mõned ained, mida laboris valmistatud rinnapiimasse panna ei saa - näiteks emalt tulevad antikehad. Samuti ei asenda ideaalne rinnapiimaasendaja imetamise tegevust, mis aitab kaasa beebi ja ema vahelise kiindumussuhte arengule. Seega imetamine on ja jääb kõige paremaks viisiks, kuidas beebit toita, kuid tulevikus võib turule jõuda alternatiiv, mis on siiski veelgi parem kui praegused piimasegud. 

Lisaks Biomilqile tegelevad laboris rinnapiima kasvatamisega ka iduettevõtted TurtleTree Labs Singapurist ja Helaina New Yorkist. 

(Allikas: Fast Company)