Tasustatud vanemapuhkus vähendab laste traumasid

Tasustatud vanemapuhkus vähendab laste traumasid

09. Mar 2016, 13:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

USAs läbi viidud uuringud kinnitavad, et osariikides, kus vanemapuhkus on tasustatud, tuuakse haiglatesse vähem peavigastustega lapsi.

Peamiselt peetakse peavigastuste asemel silmas raputatud lapse sündroomi, mis on alla 2-aastaste laste surmapõhjus number üks. RLS tähendab seda, kui täiskasvanu raputab last nii tugevasti, et kontrollimatult ette- ja tagapoole rappuva lapse peas katkevad ajurakkude ühendused.

Enamjaolt on lapse raputajateks noored mehed, kes pole veel lapsevanemaks olemisega harjunud ja ei oska last kuidagi rahustada. Raputatud lapse sündroomi on püütud ennetada noorte vanemate teadlikkuse tõstmisega, kuid see ei ole seni tulemusi andnud.

Analüüsis vaadeldi laste haiglasse sisse võtmise ajalugu 16 aasta vältel ning leiti, et enim traumasid juhtus lastega majanduskriisi ajal osariikides, kus lapsepuhkus polnud tasustatud.

Californias on vanemapuhkus tasustatud alates aastast 2004, ning sellest ajast on ajutraumaga haiglasse suundunud laste arv mõnevõrra vähenenud. Osariikides kus tasustatud puhkust polnud, traumade arv suurenes.
Sajaprotsendilist kindlust et neid kahte asja saab omavahel seostada ei ole, kuida teoretiseerides võib öelda, et vanemad kelle majanduslik seis on stabiilne on rahulikumad ja tulevad oma lastega paremini toime.

Edasised uuringud on vajalikud, et leida raputatud lapse sündroomi sagedase esinemise põhjused ja need võimalusel kõrvaldada.

Allikas: time.com