Täpne statistika: vaktsineerimise kõrvaltoimed Eestis

Täpne statistika: vaktsineerimise kõrvaltoimed Eestis

25. Apr 2017, 12:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimest korda lapsevanemaks saades puutuvad paljud emad-isad kokku hirmuga vaktsineerimise ees - internetis liigub lihtsalt nii palju juttusid vaktsineerimise ohtudest. Kui reaalsed need ohud tegelikult on? Eesti statistika näitab, et mitte kuigi. 2016. aastal tehti Eestis üle 360 tuhande vaktsiinisüsti, kuid tõsiseid reaktsioone, mis pruugivad olla seotud riiklikus immuniseerimiskavas olevate vaktsiinidega, tekkis vaid kolmel korral. 

Möödunud aastal anti Eestis umbes 366 600 annust vaktsiine. Kõrvaltoimetest teatati 45 korral. 41 korral hinnati kõrvaltoime seos vaktsiiniga vähemalt võimalikuks. Enamik kõrvaltoimeid olid kerged ja ohutud - palavik, süstekoha punetus. Tõsistest reaktsioonidest anti teada seitsmel korral, neist viis esines riiklikus immuniseerimiskavas oleva vaktsiini järel, millest vaid kolm võisid olla seotud vaktsiini toimega ning millest vaid üks oli kindlasti seotud vaktsineerimisega. 

  • Ühe korra esines rotaviiruse vaktsiini järel soole invaginatsiooni diagnoos, mis vajas kirurgilist ravi. Soole invaginatsioon on rotaviiruse vaktsiini teadaolev ja väga harva esinev kõrvaltoime, mis on Euroopa ravimiteabesse lisatud. Eelnev soole invaginatsioon või suurenenud invaginatsiooni tekkerisk (nt korrigeerimata seedetrakti kaasasündinud väärareng) on rotaviiruse vaktsiini kasutamise vastunäidustusteks. Soole invaginatsiooni esineb kuni 6 lisajuhtu 100 000 vaktsineeritud imiku kohta aastas.
  • Ühe korra tekkis seitsmekuusel lapsel kolm päeva pärast viisikvaktsiini saamist trombotsütopeenia ja hemorraagiline lööve. Tegemist võib olla ka juhusega, kuna trombotsütopeenia ja trombotsütopeeniline purpur ei ole difteeria-teetanus-läkaköha-poliomüeliit-hemofiiluse vaktsiinile teadaolevaks kõrvaltoimeks, samuti oli aeg vaktsineerimisest reaktsiooni tekkeni suhteliselt lühike. Laps sai haiglas immunoglobuliini ja paranes täielikult.
  • Ühe korra tekkis viisikvaktsiini ja rotaviiruse vaktsiini saamise järel atoopilise dermatiidi ägenemine.
  • Ühe korra tekkis viisikvaktsiini ja rotaviiruse vaktsiini saamise järel lapsel mädane meningiit, mille seos vaktsiinidega pole tõenäoline.
  • Ühe korra tekkis pärast leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiini saamist palavik 40°C ja peavalu, mille tõttu patsient viibis haiglaravil, mille seos vaktsiiniga ei ole teada.
  • Riikliku kava väliselt esines HPV vaktsiini saamise järel reaktsioon - nägemishäire, higistamine, hirm, halb enesetunne, iiveldus ja pearinglus, mis möödusid kümne minuti pärast iseenesest, mis viitab sellele, et reaktsioon oli psühholoogiline.
  • Riikliku kava väliselt esines veel üks tõsine kõrvaltoime - emakakaela düstookia pärast tuulerõugede vaktsiini.

(Allikas: Ravimiamet)