Täielikul rinnapiimatoidul beebide osakaal Eestis langeb

Täielikul rinnapiimatoidul beebide osakaal Eestis langeb

27. Sep 2018, 11:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

2017. aastal sai kolmekuusena rinnapiima 82% beebidest, kuid täielikult rinnapiimatoidul oli 64% beebidest. Kuuekuusena sai rinnapiima 70% beebidest, kuid täielikult rinnapiimatoidul oli vaid 23% beebidest, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud statistikast. See võib tähendada, et Eesti beebid saavad rinnapiima kõrvale varakult ka piimasegu, vett, teed ja lisatoitu.

Rinnapiima saavate laste osakaal on Eestis aastate jooksul kasvanud. 2011. aastal sai kolmekuusena rinnapiima 73 ja kuuekuusena 55 protsenti beebidest. 2017. aastaks sai kolmekuusena rinnapiima 82 protsenti ja kuuekuusena 70 protsenti beebidest. 

Ainult rinnapiima saavate laste osakaal on Eestis aga aasta-aastalt vähenenud. Täielikul rinnapiimatoidul olemine tähendab, et laps saab vajadusel rinnapiimale lisaks vitamiine ja ravimeid, kuid mitte teed, vett, mahla, piimasegu või midagi muud. Aasta varasemaga võrreldes on nende kuue kuu vanuste laste osakaal, kes saavad ainult rinnapiima, vähenenud 3% võrra ja 2013. aastaga võrreldes pea viiendiku võrra. Kolme kuu vanuste imikute vaid rinnapiimaga toitmine on vähenenud vastavalt 1,4 ja 3,5%. 

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab toita imikut just nii - ainult rinnapiimaga kuni pooleaastaseks saamiseni, seejärel jätkata rinnaga toitmist koos täiendava toiduga kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või kauemgi. Kui Eestis sai mullu kuuekuusena ainult rinnapiima vaid 23% lastest, siis ülemaailmne näitaja on pea poole suurem - 41%.  WHO eesmärk on tõsta 2030. aastaks kuni kuue kuu vanuste täielikul rinnapiima toidul olnud laste osatähtsus 70 protsendini.

Samaks on Eestis jäänud nende laste osakaal, kes ühe aasta vanuselt saavad lisaks toidule ka rinnapiima – neid on kolmandik.

Enamikes maakondades tegutsevad imetamise nõustajad, kelle kontaktid on leitavad Eestis Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing (SIET) kodulehelt. Ühingu tegevuse eesmärk on parandada imikute, väikelaste, nende emade ja perede tervist ning heaolu, kaitstes, edendades ja toetades raseduse, sünnituse ning rinnaga toitmise praktikaid.

Vaata imikute rinnapiimaga toitmise statistikat TAI tervisestatistika ja -uuringute andmebaasist.

 

Kui kaua sai Sinu laps ainult rinnapiima? Millal alustasite lisajookide (vee, tee), millal aga lisatoiduga (püreedega)?