Sündide arv on tasapisi kasvama hakanud

Sündide arv on tasapisi kasvama hakanud

21. Sep 2018, 17:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sündide registreerimine selle aasta algusest kuni augusti lõpuni näitab eelmise aastaga võrreldes kasvu lausa igas kuus. Pikaajalist sündide arvu suurenemist pole demograafide sõnul siiski loota, vahendab Postimees.

Professor Raul Eamets ei oska öelda, kas sündide arvu on mõjutanud alates eelmise aasta algusest makstav kolmanda lapse toetus või on sel mõni muu põhjus, kuid ta loodab, et tõusutee jätkub.

Peamine on Eametsa sõnul aga see, et mantra, mida oleme harjunud korrutama – "rahvastik väheneb" –, ei ole praegu enam õige. Rohkem mõjutab rahvaarvu aga kolmandat aastat järjest positiivne rändesaldo, mis tähendab seda, et sisserändajate hulk ületab väljarändajate oma.

Demograaf Allan Puur jääb ettevaatlikuks nii sündide arvu rõõmustava muutuse põhjusi analüüsides kui ka tulevikuprognoose tehes. "Aga kindlasti on siin oma osa ka üldisel heal majanduslikul olukorral. Tööhõive on kõrge ja inimeste sissetulekud kasvavad üsna ühtlaselt juba mitu aastat. Kui majandusel läheb hästi, siis näeme sündide arvu suurenemist."

MTÜ Sündimusuuringud juhataja Lea Danilson-Järg ja demograaf Luule Sakkeus usuvad, et sündimuse suurenemine on vaid ajutine nähtus. Demograaf Ene-Margit Tiit avaldab aga lootust, et sündimuse vähenemise periood on selleks korraks läbi. Kõik näevad praeguse muutuse ühe põhjusena inimeste elujärje paranemist praegutel aegadel.

 

Mida Sina arvad – millistel põhjustel võiks olla sündide arv suurenenud?