Foto ja video: Siiami kaksikud Erin ja Abby on edukalt lahutatud

Foto ja video: Siiami kaksikud Erin ja Abby on edukalt lahutatud

24. Oct 2017, 21:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto on illustratiivne.


Heather ja Riley Delaney said juba esimeses, 11. rasedusnädalal läbi viidud ultraheliuuringus teada, et ootavad kaksikuid. Aga ka seda, et beebitüdrukute pead on kokkukasvanud...

Identsed kaksikud sünnivad läbi ühe munaraku kaheks jagunemise. Kui munarakk jaguneb osaliselt, aga mitte täielikult, sünnivad nn siiami kaksikud. Seda juhtub umbes ühel korral 200 000 sünni kohta. Paljud neist surevad. Kõigist siiami kaksikutest vaid umbes kaks protsenti on ühendatud peadest. Kas selliselt sündinud lapsed jäävad ellu ning kas neid on võimalik lahutada, oleneb sellest, kui suures osas nad pead jagavad. Kui ühine on oluline osa ajust, siis surevad lapsed tõenäoliselt juba raseduse käigus või paar päeva pärast ilmale tulemist. 

Heatheril ja Riley'l vedas. Kui Erin ja Abby 2016. aasta suvel keisrilõike teel ilmale tulid, sai selgeks, et lapsed on eraldamiseks ideaalsed kandidaadid - ajud pole ühendatud, lapsed vaatavad samas suunas, mõlemal on kõrge laup.

Kõige keerukam oli ühise verevarustuse eraldamine. Tihti on ühe kaksiku verevarustus dominantne, st on tugevam kaksik ja nõrgem kaksik, ning tugevam verevarustus kompenseerib nõrgemat. Eraldamine võib nõrgemas positsioonis kaksikule tuua kaasa tõsisemaid terviserikkeid, sh ajukahjustusi. Delaney kaksikutest oli dominantne Erin.

Tänavu juunis, kui kaksikud olid kümnekuused, toimus Philadelphia lastehaiglas 11 tundi kestnud operatsioon. Nõrgem kaksik Abby elas operatsiooni vaevu üle - tekkis verejooks, mille tõttu kogu tema kehakeses ringlev veri tuli 10-15 korda asendada. Praeguseks on Erin ja Abby aastased ning neil läheb üle ootuste hästi. Lapsed oskavad istuda, nad harjutavad pööramist ja roomamist:

Vaata videot Erini ja Abby elust:

Ema Heatheri sõnul oli ühendatud kaksikute puhul eriti raske see, et kui üks kaksik on rahulik või magab, teine aga nutab ja vajab lähedust, siis vanemad ei saa nutvat last sülle võtta. Lapsi sai üldse tõsta vaid kaks täiskasvanut korraga. 

Heather peab perekonna elust ning Erini ja Abby teekonnast blogi.

 

Kas Eestis on sündinud siiami kaksikuid?