Riia lastehaiglas suri kaks last, kelle vanemad keeldusid kaitsesüstidest

Riia lastehaiglas suri kaks last, kelle vanemad keeldusid kaitsesüstidest

28. Nov 2018, 19:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Riia lastehaigla teatas täna, et haiglas on kuu aja jooksul surnud kaks last, kelle tänapäevane meditsiin oleks võinud päästa, kuid vanemad keeldusid sellest.

Üks lastest suri läkaköhast tingitud tüsistustesse. Läkaköha vastane vaktsiin on riiklikus kavas, kuid elu kaotanud lapse vanemad olid sellest keeldunud. Läkaköha vastu vaktsineeritakse Läti riikliku kava järgi esimest korda kahekuusena, vaktsiinita jäänud laps suri läkaköhasse kolmekuusena.

Teine lastest suri ajuverejooksu tõttu. Selliste harvaesinevate veritsushäirete ärahoidmiseks tehakse kõigile beebidele kohe pärast sündimist K-vitamiini süst, kuid elu kaotanud beebi seda süsti oma vanemate soovil ei saanud. 

Riia lastehaigla kirjutab, et nii vaktsiinid kui ka K-vitamiini süst on olulised tänapäevased ennetusmeetodid, mille eesmärk on vähendada laste kannatusi ja suremust. Lapsevanematele mõeldud avalikus kirjas seisab, et arstidel ei õnnestunud nende kahe lapse elu päästa, sest neile lastele ei võimaldatud 21. sajandile vastavat arstiabi.

Alates 2010. aastast on Lätis vaktsiinvälditavatesse haigustesse (tuberkuloosi, grippi, läkaköhasse, Hib meningiiti) surnud 15 oma vanemate otsuse tõttu vaktsineerimata last.

"Miks riskida?" lõpetab haigla oma teate küsimusega.

Läti lastehaigla avalik pöördumine avaldati nii kirjalikult kui ka videoversioonina: