Puudutused on äärmiselt olulised!

Puudutused on äärmiselt olulised!

09. Jul 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsel on 5 meelt - nahk on nendest kõige suurem ja see areneb beebil juba kõhus ka kõige esimesena. 

Isegi enne sündi saad sa lapsega läbi kõhu puudutuste abil suhelda. Näiteks kui ema katsub beebi kõhtu, vastab beebi sellele õrnade liigutustega. 

Kui beebi siia ilma tuleb, saab ema teda esimese asjana õrnalt puudutada. See annab lapsele tunde, et ta on siin võõras kohas turvalises ja heas kohas. 

 

Tänapäeval teavad juba kõik, et last ei saa süles kandes ära hellitada a ema lähedus on lapsele äärmiselt oluline. Esimese asjana panebki ämmaemand lapse peale sündi ema kõhule. 

Iga ema mäletab seda hetke kui ühte õnnelikumat oma elus. Väike haavatav vastsündinu tema rinnal ja see tunne, et ma olen nüüd ema ...

Ema võtab last automaatselt võimalikult palju oma kätele, paneb oma rinnale, ta rahustab last oma rinnal, kuni beebi rahulikult magab jne. 

Ka meie soovitame last võimalikult palju enda lähedal hoida, lasta tal enda südamelööke kuulda ( need rahustavad teda, sest ta kuulis neid ka kõhus olles), enda hingamise rütmi tunnetada ja ära unusta, et ema süli on lapse jaoks siin maailmas kõige turvalisem ja parem koht!

Täiskasvanud inimesed üritavad läbi terve elu saavutada samasugust õnne- ja turvatunnet, nagu nad seda ema süles tundsid. Siia võib näitena tuua ennast mõnusalt teki sisse mähkimise ja kiigelt aeglaselt kiikumise.

 

Vastsündinu vajab puudutusi - need arendavad teda ja pakuvad talle turvatunnet.

Järgnev meetod loodi Rootsis õpetaja Ilva Elnebi poolt. Seda on praktiseeritud mitmel pool üle maailma. Kan äiteks Aafrika lastekodudes, kus vaesuse tõttu peavad 3 vastsündinut jagama ühte voodit ja täiskasvanud pühendavad nendele vaid söömise ajal. 

Igal öösel suri mitmeid lapsi äkitselt ja tuleb välja ,et see juhtus selle pärast, et nad ei saanud vajalikke puudutusi, et mõista, et nad on elus ja nad lihtsalt lõpetasid hingamise. 

Elnebi juhendas õdesid lapsi iga päev vähemalt 15 minutit kätte võtma - neid kiigutama, silitama ja nendele laulma. Tulemused olid hämmastavad - vastsündinute suremus vähenes märgatavalt.

Vaid 15 minutit päevas päästis nende laste elud!

Kui last alates sünnist kätel kantakse, silitatakse, musitatakse, kallistatakse, räägitakse ja neile lauldakse, on see nende arengule kindlasti kasulik.

Siinkohal nõuanne emadele ja isadele - 

 

ära pea lapse kätel kandmist tema kapriiside rahuldamiseks, vaid tema eksistentsi ja arengu jaoks hädavajalikuks stiimuliks. 

Hoia last sageli süles, lase tal oma rinnal ja kõhul olla - lase tal kuulata enda südamelööke ja hindamist. Kui su käed kipuvad ära väsima, kanna teda linas - ka see tuletab talle meelde, kuidas ta sinu kõhus turvaliselt oli. 

Räägi oma beebiga, laula talle unelaula, silita teda, masseeri teda. Räägi talle, milliseid kehaosi sa silitad - sinu käsi, sinu kõht, sinu jalad ...

Hoia last süles ja kiiguta teda küljelt-küljele.

Ära karda, et sa võid oma lapse ära hellitada. Vastsündinule on oluline, et teda söödetakse ja sülle võetakse just siis, kui ta seda soovib. 

Ema on lapse jaoks kogu tema maailm - meie töö on lapsele maailm turvaliseks kohaks muuta. 

 

Armastusega!

Emmede Klubi

20140522122608-97895.jpg

Huggies ® Pants püksmähkmed

loodud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima!

eveliiy eveliiy 25. Jul 2014, 09:25

Olen ka sellega nõus, et puudutused lapsele on olulised

n2551 n2551 16. Jul 2014, 00:25

Olen nõus sellega et lapsel on puudutus üli oluline . Minu poja lausa jälgib ja naudib iga puudutust ta kuulab mida ma räägin .