Peet ja spinat beebi toidulauale ei sobi

Peet ja spinat beebi toidulauale ei sobi

27. Oct 2016, 18:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänases Beebipäeviku episoodis (videot saad vaadata SIIT) räägime lisatoiduga alustamisest. Kuna on sügis, pöörame erilist tähelepanu sügisestele köögiviljadele. Sealjuures on aga tähtis meeles pidada, et mitte iga köögivili ei ole beebitoiduks sobilik - viljadest, mis sisaldavad palju nitraate, tuleb hoiduda.

Beebi jaoks liigselt nitraate sisaldavad peet, redis, Hiina kapsas, spinat, kõigsugused lehtsalatilised. Kindlasti ei tohi neid nitraadirikkaid köögivilju pakkuda alla kuuekuusele lapsele. Ettevaatlik võiks aga olla kuni esimese eluaastani välja - kui pakkuda, siis väikeses koguses.

Vahel öeldakse, et ka kaalikas, naeris ja varajane kartul on pisikesele beebile liiga nitraadirikkad - kui tunned end nii kindlamalt, võid ka nendest köögiviljadest hoiduda esimesel kuuel kuul.

"Nitraate esineb taimedes looduslikult, kuid neid kasutatakse ka tööstuses toidu lisaainena ning põllumajanduses väetisena. Looduslikult on nendel oluline roll taime toitumisel ja elutalitluses. Nitraate sisaldab enamik köögivilju, sisalduse hulk on liigiti erinev. Nitraadisisaldus on kõrgem taime lehtedes, madalam seemnetes ning mugulates. Seetõttu on üldjuhul suurema nitraadisisaldusega lehtköögiviljad," selgitab Eesti Maaeluministeerium.

Köögiviljapüree nitraadisisaldus suureneb, kui hoida valmispüreed tavalises külmkapis üle 12 tunni. Seega on targem valmis tehtud püree kohe lapsele toita ja ülejäänu sügavkülmutada.

Nitraadid muutuvad inimese organismis nitrititeks, mis võivad verest raua endaga sidumise tõttu häirida organismi hapnikuvarustust. Kuna beebi on pisike, juhtub see temaga palju väiksema nitraadikoguse puhul kui täiskasvanuga.

Lõpetuseks aga tuletame meelde, et alla üheaastasele beebile ei sobi pakkuda ka lisatud soola, sh soola sisaldavaid maitseainesegusid nagu sidrunipipart, lisatud suhkrut, mett, kofeiini sisaldavaid jooke (nt roheline või must tee), hapendamata piimatooteid.

 

Kui vana oli Sinu laps, kui hakkasid talle peeti ja lehtköögivilju pakkuma?