Peamised imetamiseteemalised küsimused, mis beebi esimese eluaasta jooksul tekivad

Peamised imetamiseteemalised küsimused, mis beebi esimese eluaasta jooksul tekivad

26. Jul 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Imetamisega jänni jäädes on kõige targem internetist, emalt, ämmalt või sõbrannalt nõu küsimise asemel pöörduda kohe professionaalse imetamisnõustaja poole, kes teab kõige paremini tänapäevaseid asjakohaseid soovitusi anda. Lisainfo otsimine internetist ei tule aga samuti kahjuks!

Fitpregnancy vastab peamistele küsimustele, mis esimest korda emaks saanud  imetavatel naistel tavaliselt beebi esimese eluaasta jooksul tekivad.

Esimene kuu: kas õige imemisvõte on tõesti nii oluline?

Jah, sünnitusmajas ettenäidatud õige imemisvõtte järgimine on vägagi oluline. Kui laps rinnast õigel moel kinni ei võta, ei pruugi ta piisavalt piima saada, emal jäävad aga rinnad valusaks ja nibud lõhenevad.

Emmede Klubi videot imetamisega alustamisest vaata SIIN

Teine kuu: kust ma tean, et mu beebi saab piisavalt piima?

Ära liialt muretse: arst jälgib lapse kaalukasvu hoolikalt ja annab kindlasti teada, kui midagi on valesti. Üldiselt tasuks aga ka lapse mähkmetel silma peal hoida: seitsmendaks elupäevaks peaks beebi pissima 6-8 korda päevas ja kakama vähemalt kaks korda päevas.

Kolmas kuu: ees ootavad esimesed beebist eemalolekud. Kuidas kasutada rinnapumpa?

Plaani juba enne kodust lahkumist ette kus ja kuidas sa piima pumbata saad. Kas selleks on sihtkohas olemas mugav ruum? Kas sul on pump, mida oskad käsitleda, ja anumad, näiteks kotikesed piima kogumiseks?

Harjuta last uuel meetodil sööma ja rindu pumpamisega ning kogu külmkappi rinnapiima juba paar nädalat enne tegelikku minekut.

Neljas kuu: tahaks vahest klaasi veini võtta. Kui kaua peab pärast seda klaasikest enne imetamist ootama?

Väike klaasike õlut või veini kaob kehast kahe-kolme tunniga. Siis võib ka last imetada. Kui tunned aga end kasvõi natukene švipsis olevat, siis ära last rinnale võta!

Viies kuu: olen kuulnud, et rinnapiimalastel läheb kauem aega, enne kui nad hakkavad terve öö magama. Kas mu laps peaks praeguseks juba öö läbi magama?

Esiteks pea alati meeles, et beebide puhul tähendab "öö läbi magamine" siiski viit-kuut unetundi, mitte kaheksat või üheksat.

Teiseks, iga beebi on erinev - mõni rinnapiimalaps hakkab juba kolmekuuselt ööund magama, teine kaugeltki mitte. Laps magab öö läbi siis, kui ta on selleks valmis.

Rinnapiimalastel võib selleks tõesti kauem minna, kuid see on sellepärast, et rinnapiim on lapsele kõige õigem toit, mis seedib tema kehas nii täielikult ja kiirelt.

Kuues kuu: tundub, et mu laps on tahke toidu jaoks valmis. Kuidas ja millal talle seda tutvustada?

Otse enne lisatoidu andmist anna rinda. Proovi kõigepealt ühte toiduainet, siis oota kolm kuni viis päeva enne järgmise proovimist.

Seitsmes kuu: kas ma võin imetamise ajal antibeebipille kasutada?

Jah, aga need peaksid olema minipillid. Levinumad, kombineeritud antibeebipillid sisaldavad östrogeeni, mis vähendab piimahulka.

Pärast lapse sündi oota hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisega kuus nädalat.

Kaheksas kuu: piimakanalid ummistuvad pidevalt. Mis seda tekitab ja milline on ravi?

Kui laps võtab nüüd rinda harvem, sest ta sööb rohkem lisatoitu, võib piim rinda pisut liiga kauaks "istuma" jääda ja ummistus tekkida.

Kõige parem ravi on tihe imetamine võib pumpamine, kompressid, puhkus ja vedelikutarbimise suurendamine.

Kui kaasnevad palavik vms gripilaadsed süptomid, võta ühendust arstiga - sul võib olla rinnapiletik ja võid vajada antibiootikumiravi.

Üheksas kuu: beebi hammustab mind! Mida teha?

Kohe, kui laps hakkab hammustama, eemalda ta rinnalt ja noomi: "Hammustada ei tohi". Enne uut söögikorda ära last rinnale tagasi pane. Tavaliselt hakkavad lapsed rinda hammustama kui kõht juba täis, otse enne söömise lõpetamist. Seda teades saad hammustust ka ennetada.

Kümnes kuu: tundub, et last ei huvita imetamine. Kas see on normaalne?

Selles vanuses - jah, täiesti. Laps on väga huvitatud maailmast tema ümber ja selle avastamisest, see tõmbab tema tähelepanu enam kui vana tuttav imetamine. See ei tähenda veel, et beebi on valmis rinnast võõrutamiseks.

Üheteistkümnes kuu: laps sööb päris palju lisatoitu. Kui mitu korda päevas tuleks imetada?

Minimaalselt neli korda päevas. Selles vanuses laps võiks saada 500-600 grammi piima päevas.

Kaheteistkümnes kuu: ma tunnen, et ei ole valmis last rinnast võõrutama. Kas on põhjust edasi imetada?

Jah, peamine põhjus on lapse tervis: rinnapiimaga jätkamine teisel eluaastal kaitseb teda haigestumiste eest ja kiirendab haigestumiste korral paranemist.

Samuti teeb ema ja lapse vahel imetamise ajal olev eriline side lapse õnnelikuks. 

 

Imetamise kohta liigub ringi palju vastuolulist infot. Mis tõele vastab ja mis mitte? Vaata Emmede Klubi selleteemalist videot SIIN! Vaata ka meie videot erinevatest imetamisasenditest - SIIN.

 

Milliseid imetamiseteemalisi küsimusi on Sinul beebi esimese eluaasta jooksul tekkinud?

eveliiy eveliiy 21. Jul 2014, 11:27

Siin on kõik põhiliselt tekkivad küsimused ilusti vastatud.

20. Jul 2014, 12:24

Minul tekkisid samad küsimused , millele siin on juba vastatud. Väga suureks abiks !