Näputoitumine

Näputoitumine

03. Feb 2013, 01:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mida näputoitumine endast kujutab?

Babycentre kirjutab, et näputoitumine (BLW) tähendab seda, et püreede ja lusikate kasutamise asemel sööb laps ise oma kätega.

 Paljud vanemad leiavad ennast isegi ilma mõtlemata BLW-d järgimast. Tihti just pere mitmendate laste puhul. Beebidele meeldib oma vanemaid õdesid-vendi järgi teha. Nad üritavad tihti teise lapse taldrikust toitu haarata ja on õnnelikud, et oskavad ise süüa, nagu nende suurem vend või õde. 

Kuidas näputoitumisega alustada? 

Kui sa tahad näputpotumisega alustada, paku oma lapsele valikut tervislikest näputoitudest, mis sobivad tema vanusega,  Parim aeg talle söögi pakkumiseks on samal ajal kui ka Sinu ülejäänud pere sööb. See on suurepärane võimalus ka temal koos perega ühiselt süüa.

Beebile, kes näputoitumisega alustab, on kõige lihtsamad näputoidud, mis on liistaku kujulised või millel on “käepide” ( nt brokkoli).
See on oluline selle pärast, et kui beebi lisatoiduga alustab, ei ole tal veel pinsetthaaret välja arenenud.

See areneb küll järgneva paari kuu jooksul välja, aga alustades oskab ta toitu peopesaga haarata.

Alguses võib beebi lihtsalt toiduga mängida. Ta võib toidu kätte haarata ja seda ka lutsutama hakata. Jätka lapsele toidukordade vahel rinnapiima või pudelipiima andmist. Kuni laps veel rohkem tahket ei söö, anna talle piima täpselt samamoodi, kui enne lisatoiduga alustamist.

Millised on näputoitumise kasutegurid?

 BLW annab lastele võimaluse toiduga ise tutvuda. See tähendabm et ta oskab kohe algusest peale erinevate toidutekstuuridega toime tulla.

Enamasti on vanemad, kes on proovinud näputoitumist, selle suhtes kirglikud. Nad ütlevad, et nende laps sööb kõike ja see ei tekita hiljem tükilise toiduga harjutamisel  lisamuresid.

Kuigi BLW kohta liigub ringi palju kuulujuttude tasandil tõendeid, ei ole selle kohta veel ametlikke uuringuid tehtud.

Kuigi, üks uuring leidis, et nende beebide puhul, kes on ennast algusest peale ise söötnud, on tõenäolisem, et nad ühinevad ülejäänud perega koos sööma ja söövad laias valikust erinevad toiduaineid.

Me teame, et seni kuni laps on selleks valmis, tuleb talle nätsutamiseks pehmemaid toidu tükke anda.

Lapsed, kellele on ka hiljem pehmet toitu antud, kipuvad peale 10-kuuseks saamist muust toidust keelduma. Nad võivad uue toidu proovimise suhtes vähem avatumad olla.

 Näputoitumine säästab ka sinu aega. Sa ei pea eraldi püreesid tehes aega veetma.

 Millised on näputoitumise puudused? 

Isegi kõige tulisemad näputoitumise pooldajad nõustuvad, et see protsess on üsna räpane ja pärast tuleb osa sööki ära visata, sest suur osa sellest jõuab põrandale.

Väikestel lastel võib olla raske närida mõningaid toiduaineid, nagu keedetud liha ( hea raua allikas). Peale 6-kuuseks saamist hakkab beebi lisaks rinnapiimale veidi rohkem rauda vajama.

Püree söötmine on sujuvam üleminek rinnapiimalt tahkele toidule.

Kui sa beebile ise lusikaga süüa annad, on kergem aru saada, kui palju ta sööb.

Umbes 6-kuuselt hakkavad lapsed söömiseks imemise asemel ka ülahuult kasutama ( hea lusika pealt söömise puhul).

8-kuuselt on beebid võimelised tükilist toitu närima ja alla neelama.

Ametlik soovitus Tervisekaitse Organisatsiooni poolt on lisaks näputoidule, lapsele lisatoiduga alustamisel ka püreesid anda.

 Toitumisspetsialistid leiavad, et on tähtis lapsele erineva tekstuuriga toitu anda – seega nii püreesid kui ka näputoitu.

Kas mu beebile ei või toit kurku minna, kui ma talle näputoitu annan?

See on täiesti mõistetav mure.

Näputoitumise pooldajad väidavad, et kui laps oskab istuda, ei tohiks neil ohtu olla.

Asjaolu, et laps saab näputoitumise puhul ise kontrollida kogust, mida nad suhu pistavad ja kui sügavale kurku nad seda toitu lükkavad, muudab lämbumisohu minimaalseks. Pea aga meeles, et last ei tohi süües kunagi üksi jätta.

Kas näputoitumine sobib nii rinnapiimalastele kui ka pudelibeebidele? 

Enamik vanemaid, kes näputoitumist proovivad, on last rinnaga toitnud ja näevad selles protsessi loomulikku jätku. Kui Su laps on rinnapiimatoidul, näeb ta piima kätte saamiseks kõvasti vaeva, kasutades oma lõualuud ja keelt, et piima rinnast välja imeda.

Lihased, mida ta imemiseks kasutab, annavad talle ka närimises edumaa.

Teine faktor, miks rinnapiima beebidel on parem näputoitumisega alustada, on seotud toidu nõudmisega. Imikutel, kes on rinnapiimatoidul, on võimalik oma toidu kogust ja kalorsust reguleerida, sest nad saavad rinda siis, kui nad seda vaid soovivad. Näputoitumine on lihtsalt beebi enda toitumise reguleerimise loomulik jätk.

Siiski, ei ole ühtegi põhjust, miks ka pudelipiimaga toidetud laps ei saaks sellisel viisil toitumisega alustada.

Paku lapsele söögikordadel joogiks ka jahutatud keedetud vett.

Kas on mingeid põhjuseid, et ma ei peaks näputoitumist proovima?

Kui su lapsel esineb midagi järgnevatest teguritest, räägi enne näputoitumisega alustamist oma perearstiga:

Sinu perekonnas on esinenud allergiat, seedehäireid või toidu talumatust.

Sinu laps on erivajadustega ning ei saa hästi närida või toitu kätte võtta.

Beebi sündis enneaegsena.

Millist lähenemisviisi oled Sina lapse lisatoiduga harjutamise puhul kasutanud ja mida arvad näputoitumisest?

 

Emmede Klubi