Motoorika - kuidas see areneb?

Motoorika - kuidas see areneb?

28. Jul 2015, 01:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui laps hakkab kätega haarama, avaneb tema jaoks uus põnev ja huvitav maailm. Võimalus ja oskus hoida midagi sõrmede vahel - see on esimene samm söömiseks, iseseisvaks lugemiseks, kirjutamiseks ja joonistamiseks. Oskus midagi ise teha.

Kuidas need oskused arenevad?

Vastsündinud sünnivad haaramisrefleksiga, aga koordinatsioon, mis võimaldaks liikumist kontrollida ja asju haarata, areneb esimese eluaasta jooksul.

Milline on peenmotoorika areng?

Sünd kuni 2 kuud

Vastsündinutel, nagu juba mainitud, on kaasasündinud refleks haarata. Puudutades lapse rannet, haarab ta automaatselt oma pisikeste sõrmedega Sinu käest. Esimese kaheksa nädala jooksul ei ole see liigutus teadlik. Selle vanuses on beebi peopesad peaaegu koguaeg rusikas. Selleks ajaks õpib laps peopesasid avama ja sõrmi sirutama ja oma sõrmi kontrollima. Mõned lapsed võivad selles vanuses üritada pehmeid mänguasju või esemeid haarata.

Kolm kuud

Laps ei oska veel teadlikult mänguasju kätte võtta, kuid ta tunneb rõõmu nende puudutamisest. Ta üritab käsi objektide suunas sirutada ja neid püüda. Mängukaar on selles vanuses väga kasulik, sest see võimaldab lapsel selili lamades mänguasjadeni ulatuda ja neid puudutada.

4-8 kuud

4-kuune laps oskab juba suuremaid mänguasju haarata, aga pisemaid detaile veel mitte. Kui lapsel areneb pinsethaare, oskab ta pisemaid detaile haarata ja maitsta. Kui Sa hakkad lapsele lisasööki pakkuma, ei oska ta veel lusikat korralikult hoida, kuid ta soovib seda teha. Beebi hakkab esemeid ühest käest teise tõstma. Selles vanuses tuleks pisikesed esemed lapse käeulatusest eemale panna.

9-12 kuud

Laps oskab haarata erineva suurusega esemeid ja on võimalik määrata, millist kätt ta rohkem kasutab - kas paremat või vasakut. Domineeriv käsi on tugevam ja kindlama liikumisega. Üldiselt on veel enne 2-3 eluaastat võimatu kindlaks teha, kas laps on parema- või vasakukäeline. Areneb lapse võime haarata väikeseid esemeid, nagu helmeid ja ta teeb seda kahe sõrmega. Seda nimetatakse pinsethaardeks. Motoorika muutub täpsemaks ja ta õpib lusikaga sööma.

Mis edasi?

Nii pea, kui laps õpib esemeid haarama, ole valmis selleks, et ta viskab neid ka vastu maad. Lapsed armastavad mänguasju loopida ja vaadata, kuidas me neid üles võtame. Selles vanuses õpib laps, kuidas palli visata, mänguasju üksteise otsa laduda ja üksteise vastu toksida.

Umbes kahe aastane laps näitab oma loomingulist loomu ja rõõmu. Umbes kolmeaastaselt on tal piisavalt oskusi, et tähti õppima hakata.

Sinu roll

Et laps õpiks esemeid haarama, paku talle huvitavaid mänguasju, et ta oleks nendest huvitatud. Jälgi, et ta saaks neid ka kätte, sest muidu võib ta vihastada. Paku talle asju, mida ei ole keeruline haarata - tegemist võib olla pehmete väikeste klotside või pallidega, plastmassrõngastega, papist raamatutega. Beebi motoorse arengu jaoks paku talle tükkideks tehud toitu, näigeks herneid või keedetud porgandi tükke. See võimaldab tal neid kahe sõrmega haarata. Lusikaga õpib laps sööma, kui ta on selleks valmis.

Põhjus muretsemiseks

Kui laps kaheksanädalaselt ei tunne absoluutset huvi mänguasjade vastu ja kui üheksakuune laps ei soovi mänguasju puudutada ja haarata, tuleks arsti poole pöörduda. Mõned lapsed teevad asju hiljem kui teised eakaaslased, aga selleks ajaks peaks nad olema teatud oskusteni jõudnud.

Emmede Klubi

Huggies ® Pants on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.

20150615214125-19051.jpg