Mis toimub beebiga tema maagilisel esimesel elutunnil?

23. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Rootsi rahvusvahelised nahk-naha kontakti spetsialistid ( SSC) spetsialistid Ann-Marie Widström, Lars Ake Hanson ja Kajsa Brimdyr kutsuvad beebi esimest elutundi maagiliseks. 

Sellest, et imetamine on edukam kui sellega alustatakse vahetult peale sündi, on tunduvalt edukam, on räägitud aastaid. Sellel on imetamise edus väga suur osa, kirjutab Your Parenting!

Eelnimetatud spetsialistid filmisid ja uurisid beebi liigutusi ja ellujäämistaktikat tema esimese elutunni tooksul. Nad tegid kindlaks, et raseduse ja sünnituse ajal ei esinenud mingeid komplikatsioone.

Kui haiglapersonal värske perekonna omaette jättis, andis see neile võimaluse üksteist tundma õppida ja üksteisega sidet luua. Nad said seda teha privaatselt ja segamatult. Imetamist peavad õppima esimest korda nii ema kui ka beebi. Siinkohal ei saa tagant sundida!

Kui beebi uut ümbrust uurib ja enda loomulikke instinkte ja meeli avastab, õpib ta tehnikat, mis tema ellujäämise tagaks. Tema oskused emale kannatlikkuse õpetamises on olulised, et imetamine õnnestuks. Oluline on, et ema ja beebi saaksid tema esimesel elutunnil nahk-naha kontaktis olla. See vähendab lapse nutmist ja parandab lapse-ema suhet. See aitab imetamisele kaasa ja beebil soojas olla. 

Nahk-naha kontakt beebi esimesel elutunnil rahuldab tema bioloogilised vajadused ellujäämiseks. See mõjutab tema aju ja tulevast käitumist. Need üheksa paika pandud etappi varieeruvad beebide puhul mõningal määral. Mõni etapp kordub ja mõnel beebil läheb rohkem kui tund, et lõpuks magama jääda. 

Nutmine

on vastsündinu viis abi kutsuda. See muudab lapse südant, jagades selle neljaks eraldi vatsakseseks, mis viivad hapniku kopsudest verre. Laps tõmbab nutu abil oma kopsud esimest korda õhku täis. 

Rahunemine

juhtub siis, kui beebi instinktiivselt tunneb, et kõik on hästi ja ta võib asja rahulikult võtta. Kurnatuna vajub beebi ema rinnale ja keskendub ema hingamise ja südamelöökide rütmile.

Toibumine

toimub paari minuti pärast kui beebi hakkab tahtlikult ennast veidi liigutama. Ta avab oma silmad, et emale otsa vaadata. Instinktiivselt silitab ema lapse pead ja kaela ning kinnitab enda rahuliku häälega seda, et kõik on hästi. Isa läheneb ka emale ja lapsele, tugevdades oma tundeid ja pühendumist ning soovi seda pisikest kaitsta. See on tema pisikese perekonna ellujäämiseks vajalik. 

Aktiivne etapp

kestab tavaliselt kõige pikemalt ( 8-10 minutit). Beebi avab oma suu ja üritab ema rinda leida. Ta ilastab ja suudab vahel oma rusika suhu pista või emast haarata, et tema nibuni jõuda. See on talle raske töö ja vahel vajab ta selle õnnestumiseks natuke järgmise etapi tegevust. 

Puhkus

on vajalik, et jõudu koguda. 

Roomamise etapp

(juhtub tavaliselt 30-40 minutit peale sündi). Vapralt ja otsusekindlalt üritab ta ennast igal võimalikul moel ema rinnale saada. Siinkohal tuleb ema ja isa abi talle kasuks. 

Tutvustamine

Ta üritab tasapisi rinnast kolostrumit kätte saada ja vaatab aeg-ajalt emale silma, justkui sooviks ta enda tegudele kinnitust. 

Imemine

Viimaks on ta selleni selgelt jõudnud. Sageli ei ole selle eesmärk süüa saada. Selle abil vabastatakse ema kehas prolaktiini ( hormooni, mis on vajalik piima tootmiseks) ja oksüdotsiini ( mis aitab lihastel kokku tõmmata). Need hormoonid aitavad beebiga sidet luua ja tema emakal kokku tõmbuda, et veritsemine väheneks. 

Magamine

toimub siis, kui beebi on täiesti rahul. Samal ajal tegeleb ema keha erinevate hormoonide tootmisega, mis aitavad ta kehal taastuda. 

Meditsiiniline personal peab väga oluliseks, et ema ja beebi saaksid tema esimesel elutunnil koos olla. Nahk naha kontakti ajal kaetakse beebi ja ema tekikesega, et neil külm ei oleks. 

Arvestades seda, et emal ja isal on aega oma lapsega veeta terve nende ülejäänud elu, on tund aega imeväike aeg. Selle segamatu tunni ajal tekivad isal väga vajalikud tunded - side beebiga, vastutus ja kaitseinstinkt.