Millised peavad olema lapse esimesed jalatsid

Millised peavad olema lapse esimesed jalatsid

13. Jun 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõige sobilikumad jalanõud kõndima õppivale lapsele pole kummimustriga sokid ega pehmed sussid, vaid tugevdatud kannaosaga sandaalid.

Esimesi samme tegevale lapsele tuleks toajalatsiteks muretseda kõrge ja kõva kanna kapiosaga sandaalid, soovitavalt naturaalsest nahast või nahataolisest materjalist. Hea, kui sandaalidel on ka pealsete suurust reguleerivad pandlad ja lahtine ninaosa. Konts ei ole väikelapse jalatsi puhul üldse oluline, kõige tähtsam on, et lapse jalats oleks kannaosast korralikult toestatud.

Samuti tuleks äsja kõndima hakanud lapsele jalavarje ostes vaadata, et jalanõul oleks vetruv tald ning jalatsi sees pöida toestav võlv. Jalanõus peab olema piisavalt ruumi, et laps saaks varbaid liigutada. Saapaid ostes võib selle suure varba otsast kannani jääda pöidlalaiune kasvuruum.

Kindlasti ei tohiks lapse esimesteks jalanõudeks olla nn. piduriga ehk talla all oleva kummimustriga sokid, sest need ei toeta lapse jalga piisavalt. Targem on juba käima õppimiseks muretseda lapsele kõva ja kõrgema kapiga jalatsid. Kindlasti peaksid korralikul tugeval tallal ja tugevdatud kannaosaga jalatsid olema sellistel lastel, kelle sääred vajuvad nn. iksjalgadeks ja pöiad hüppeliigesest sissepoole.

Kahel esimesel eluaastal kasvavad lapse jalad 2-3 suurusnumbrit aastas, seepärast peaks lapsevanem iga 2-3 kuu tagant kontrollima, kas jalanõud on veel parajad.

Kui enneaegne laps end püsti ajama hakkab, võivad tema jalad sissepoole vajuda. Selle vastu aitavad ortopeedilised jalanõud ja tavalise kinga sisse käivad tallatoed. Retsepti alusel saab neid tellida või osta Eesti Ortoosikeskusest.

Vanem peaks jälgima, kas lapse king kulub mõlemalt poolt ühe palju. Kui kand ühelt poolt ära vajub, tuleks arsti poole pöörduda, sest kui kand on viltu, on kogu keha veidi viltu. Selline väike rühiviga võib tunda anda allles pensioni-põlves. Rühivigades võib süüdi olla ka vale kontsakõrgus. Lastearstide soovitusel on maksimaalne kontsa kõrgus: esimestel eluaastatel 0,3 cm; koolieelikul 1 cm; koolilapsel 1,5 cm; noorukil 2 cm ja nooruki pidukinagl 3 cm.

Allikas: ortoosikeskuse.ee

07. Dec 2015, 23:52

http://www.kliinikum.ee/attachments/article/114/lapse-areng.pdf lõigus "Sagedasemad küsimused ortopeedile" vastab Ragnar Lõivukene lastekirurg-ortopeed: Jalatsi tald peab olema pehme ja painduv ning võimaldama jala
loomulikku liikumist. Vabalt peab saama liikuda ka hüppeliiges. Jala vaba liikumine on olulise tähtsusega liigeste ja lihaskonna õiges ning harmoonilises arengus. Jäigad, niinimetatud toestavad või ortopeedilised jalatsid ei lase jalal vabalt liikuda ja pidurdavad lapse jalgade loomulikku arengut, seetõttu tuleb niisuguseid jalatseid vältida. Samuti tuleb vältida jalatseid, millel on sisse tehtud nn anatoomiline, võlvitoega tald. Ei tohi unustada, et tallavõlv hakkab arenema alles kolmandast eluaastast, ja kui liiga vara püüda olematut toestada, siis on ainus tulemus see, et laps võib saada jalavalu ning kõndides väsivad ta jalad kiiresti.
Ei tea kus siis tõde... iga arst räägib erinevat juttu ☹