Millal peaks piim rinda tulema?

Millal peaks piim rinda tulema?

12. Oct 2018, 13:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanasti arvati, et kui emal kohe pärast sünnitust rindades piima ei ole, tuleb lapsele kuni piima tekkimiseni anda muud toitu - muidu jääb ta nälga. Tänapäeval teame, et lapse esimeste elupäevade jooksul ei peagi rindades palju piima olema ja laps selletõttu piimasegu vms ei vaja. Aga millal siis ikkagi peaks piim rinda tulema?

Meie ämmaemand Maret Voites selgitab:

Rinnapiim on rindades olemas juba mitmeid kuid enne lapse sündi ning osadel naistel lekivad rinnad mingil määral ka enne sündi. See aga ei tähenda, et rindades oleks kohe suurel määral piima.

Pärast lapse sündi on rindades kõigepealt väga kasulik ternespiim, mida koguseliselt on küll vähe, kuid samas on ka lapse magu esialgu vaid sõrmeotsa suurune.

Nn pärispiim tuleb rinda 2.-5. sünnitusjärgsel päeval ning selle pärispiima suuremas koguses teke on otsene vastus imemisele. See tähendab – mida rohkem laps esimestel päevadel rinda imeb, seda rohkem saab ema aju signaali, et on piima juurde vaja. Seetõttu on tähtis, et kui laps mingil põhjusel ei saa või ei jaksa imeda, tuleks rindu stimuleerida ise – kas käsitsi või rinnapumbaga. Mida rohkem ema seda teeb, seda kiiremini piim rinda tuleb.

Rinnapiima teke võib hilineda mõnikord keisrilõike järgselt, kui laps on ema rinnale saanud alles mitu tundi pärast ilmaletulekut.

Samuti võib piima teke viibida, kui esimestel päevadel antakse beebile piimasegu. Sageli antakse rinnapiimaasendajat arvates, et kuna beebi nutab palju ja soovib pidevalt rinda imeda, siis järelikult on ta näljane. Oluline on meelde jätta, et pidev imemine esimestel elupäevadel ongi see loomulik protsess, mis ema kehas piima tekitab (mitte märk näljast).

Loomulikult on see esialgu raske ja ebamugav, kuid kui need paar esimest päeva üle elada ning piim on juba rinda tulnud, läheb jälle veidi lihtsamaks.

Seega aitab piima rinda tulemist kiirendada imetamine kohe pärast lapse sündimist, palju nahk-naha kontakti, piimasegu vältimine (võimalusel - teatud olukordades on seda vaja) ja võimalikult palju imetamist.

 

Mitmendal päeval pärast sünnitust tuli Sinul nn pärispiim rinda?