Millal õpib beebi pead hoidma? Kuidas tema arengut toetada?

Millal õpib beebi pead hoidma? Kuidas tema arengut toetada?

17. Sep 16:42 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui beebi sünnib, on tema kaela- ja õlavöötme lihased veel nii nõrgad, et ta ei suuda ise oma pead hoida. Seetõttu tuleb vastsündinut süles hoides alati hoolsalt toetada tema pead. Umbes kolmekuusena õpib ta ise pead püsti hoidma. 

Millal õpivad beebid tüüpiliselt ise oma pead hoidma?

  • 0–2 kuud: Beebi kaela- ja õlavöötme lihased on veel nõrgad, kuid pea moodustab suure osa beebi keharaskusest. Seetõttu ei suuda beebi ise kuigi kaua oma pead hoida ja pead tuleb alati toetada. Kõigepealt õpib beebi pikali olles oma pead pikemalt keskjoonel hoidma, näiteks sulle otsa vaatamiseks! Vaikselt hakkab beebi kõhuli olles ja siis juba ka teistes asendites ise oma pead tõstma ja üleval hoidma, kuid pea võib jätkuvalt "jõnksuga" ära kukkuda, seega ole alati valmis lapse pead toetama.
  • 3–4 kuud: Enamik beebisid suudab oma pead mõnda aega ise hoida, kuid pikema püstise asendi või väsimuse korral võib pea ikka ära vajuda - ole valvas. 
  • 5–6 kuud: Selleks ajaks peaks beebi suutma kindlalt ja stabiilselt oma pead hoida nii lamades kui ka istuvas asendis.

Ometi ei tähenda keskmisest kõrvalekaldumine seda, et midagi on kindlasti valesti. Iga laps areneb omas tempos.

Kuidas beebi kaelalihaste ja pea hoidmise oskuse arengut toetada?

  • Kõhutamine ehk kõhuli veedetud aeg. Alusta beebi kõhuli panemist juba esimestel nädalatel pärast sündi. Kõhutada on sobilik ajal, mis beebi on ärkvel ja ärgas (mitte magades). Kõhutamiseks pane beebi põrandale vaiba või mati peale kõhuliasendisse. Alguses vaid paariks minutiks, järk-järgult kõhutamise aega pikendades. Kõhuliolek aitab tugevdada kaela-, selja- ja õlavarrelihaseid, mis on olulised peahoidmise oskuse arenguks.
  • Hoia beebit süles erinevates asendites, mitte ainult selili sinu käte. Hoia beebit ka oma rinnal, tema peput, selga ja pead tagantpoolt toetades, või kõhuli oma käevarrel. Juba lihtsalt erinevates asendites olemine on pisikestele kaelalihastele trenn!
  • Ärata beebis huvi oma kaelalihaseid pingutada. Kasuta põnevate helide ja välimusega mänguasju, et beebi prooviks pead põneva suunas pöörata ja tõsta. Üks selline põnev ese on peegel! Motiveeri beebit kaelalihaseid pingutama temaga suheldes - lama kõhutamise ajal beebi ette, vaata talle otsa ja räägi temaga. Sama saad teha, kui beebi sinu rinnal pikutab.
  • Ära liialda lamamistoolide ja turvahällidega. Tegemist on tarbeesemetega, mida tuleks kasutada vaid vajaduse piires, sest nendes veedetud aeg ei soosi lihaste arengut. 
  • Kaela ja selja massaaž. Õrn massaaž võib aidata lõõgastada lihaseid ja parandada vereringet, mis soodustab ka lihaste arengut. Seda saab teha, kui beebi on rahulik ja lõdvestunud, näiteks pärast vanni.

Millal tunda muret?

On teatud märgid, mis viitavad sellele, et võiksid konsulteerida oma pere- või lastearstiga.

  • Beebi lihased tunduvad väga lõdvad (beebil on raske isegi hetkeks pead tõsta) või vastupidi, väga jäigad.
  • Beebi kaelalihased, võime pead hoida ja seotud oskused ei paista järk-järgult edasi arenevat.
  • Beebi hoiab pead pidevalt ühele poole.
  • Beebi ei reageeri helidele ega visuaalsetele stiimulitele - nt ei proovi pöörata pead heli suunas.
  • Beebi ei suuda 4–5-kuusena pead tõsta või hoida.