Miks tuleks vältida ettepoole suunatud kõhukotte?

Miks tuleks vältida ettepoole suunatud kõhukotte?

09. Sep 2014, 01:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebide rinnal kandmine kogub üha enam populaarsust ning paljude tulevaste lapsevanemate jaoks on kõhukott ostunimekirjas olulisel kohal. Mõned värsked vanemad on üllatunud, kui palju erinevaid kandekotte õigupoolest turul saadaval on ning paljud leiavad kindlasti, et õige kõhukoti tegemine osutub oodatust keerulisemaks.

Beebipoes vastava riiuli ees seisev lapsevanem avastab peagi, et suurem osa müügilolevaid kõhukotte on sellised, milles laps on näoga väljapoole. See ei tähenda, et teistuguseid üleüldse saada ei oleks, kuid kandelina leidmiseks tuleb tõenäoliselt pöörduda spetsiifilisema valikuga poodi või osta see mõnest e-poest. Milleiganes kasuks sa ka ei otsustaks, tuleks enne ostu sooritamist kindlasti arvestada põhjustega, miks populaarseid „nägu ettepoole“ kõhukotte vältida tuleks.

1. Ülestimulatsioon

Beebide puhul on ülestimulatsioon kerge tulema. Valjud helid, eredad tuled ja palju uusi asju, mida kogeda, võivad väikese beebi jaoks kurnavad olla. Beebid vajavad ümbritseva maailma seedimiseks aega, et ülestimulatsiooni vältida. Traditsiooniline kandelina, kus beebi on emaga kõht kõhu vastas, annab beebile võimaluse ema kaisus olla ning välised stiimulid elimineerida. See annab beebile aega nähtut omas tempos kogeda ning seedida ja nii ei teki ka ülestimulatsiooni. Beebidel, keda kantakse nägu väljapoole, ei ole võimalust ümbritseva maailma eest vajadusel varjuda ning sellest tingitud ülestimulatsioon võib beebit mõjutada tunde.

2. Ebaloomulik asend

Emaüsas veedab suurem osa lapsi enamuse ajast looteasendis. Beebid sünnivad C-kujulise selgrooga, mistõttu veedavad nad ka edaspidi aega looteasendis. Beebid tõstavad jalad loomuliku liigutusena üles looteasendisse, selle asemel, et jalgu pikemat aega välja sirutada. See tuleb nende selgroo kujust.

Vanematel lastel ning täiskasvanutel on S-kujulised selgrood ning selgroo kurvid aitavad leevendada seljale kõndimise ajal avalduvat survet. Sinu beebi selgroog muudab selleks ajaks, kui ta kõndima õpib, kuju. Ülemine kurv hakkab kujunema siis, kui laps pead hoidma õpib, kuid kogu S-kuju ei arene välja enne, kui beebi astub oma esimesed iseseisvad sammud.

Kandelinad ja –märsid hoiavad beebit looteasendis ning aitavad selgroogu hoida beebile loomulikus asendis. Väljapoole suunatud kandekotid panevad lapse selgroo sirgesse sundasendisse, mis avaldab lapse arenevale selgroole ebaloomulikku survet.

3. Puusaliigese düsplaasia

Kuigi inimesed võivad rääkida, et nende lapsel oli väljapoole suunatud kõhukott ning lapsel puusaliigese düsplaasiat ei esinenud, ei ole see argument, et selle riskiga kõhukoti valimisel mitte arvestada. Paljud lapsed võivad küll alguses näoga ema poole suunatud kõhukottide vastu protestida, kuid enamus beebisid harjub selle asendiga küllaltki ruttu.

Puusaliigese düsplaasiat esineb 3% vastsündinutest, kuid selle diagnoosimine väikestel beebidel võib olla keeruline. Seega võib puusaliigese düsplaasia selguda ka hilisemas elus.

Et tervet ja loomulikku puusade arengut toetada, peaks beebidel olema vabadus jääda looteasendisse. Enamus näoga väljapoole suunatud kõhukottidest ei võimalda seda ning ebaterve puusade asend võib puusaliigese düsplaasia teket soodustada. Järgnev pilt illustreerib, kuidas ettepoole suunatud asendis võivad lapse jalad jääda rippu või olla kokku surutud nii, et beebi õrnadel puusaliigestel on üleliigne surve:

20140909011815-20165.jpg
(Allikas: http://hipdysplasia.org/)

Kandelinad toetavad jala ülaosa, üldiselt põlvest põlveni, et toetada optimaalset puusade asetust. Beebidel, kellel on diagnoositud puusaliigese düsplaasia, tuleks vältida kandekotte, mis puusade loomulikku ning optimaalset asendit ei toeta.

4. Liigne surve vaagnale

Mõnedes väljapoole suunatud kandekottides on laps sundasendis, mis takistab lapse seljale loomulikku asendit ja nii seljaga kandja vastu toetades avaldub lapse vaagnale liigne surve (sest kogu lapse keharaskus on vaagnal) ning vaagen võib tahapoole kalduda.

5. Raskem kanda

Traditsioonilistes kandelinades ja kandemärssides on laps sinu rinna lähedale „pakitud“, mistõttu jaotub lapse keharaskus ühtlaselt kogu sinu ülakehal. Beebi on kompaktselt sinu keha lähedal, mistõttu jääb sinu raskus- ja tasakaalukese samaks. Seevastu kallutab beebi ennast väljapoole suunatud kõhukotis harilikult ettepoole, mis omakorda mõjutab ka sinu tasakaalu. Sellise ettepoole kaldumise vältimiseks tavatsevad vanemad ennast ise tahapoole kallutada, mis avaldab kandja seljale ebaloomulikku survet ning võib olla seljaprobleemide ning –valu põhjustajaks.

6. Raskem beebi märguandeid tähele panna

Kõhukotis, kus laps on kandjast eemale suunatud, ei pruugi viimane kohe tähele panna, kas lapsel on kõik hästi või kui ta äkki magama on jäänud. Kui beebi on näoga maailma poole suunatud, ei saa sa kõiki tema märguandeid piisavalt kiiresti tõlgendada. Traditsioonilises kandemärsis või kandelinas on beebi nägu näha ning temaga on lihtsam suhelda.

Milline on alternatiiv?

Kuigi beebipoode külastades võib jääda mulje, et väljapoole suunatud asendis kotid on ainus võimalik valik, on tegelikult valik erinevaid kandelinu ning kandemärsse tohutult lai. Tooteid, mille abil oma last mugavalt ning loomulikul viisil kanda, on palju ning ka internetis on nende kohta palju infot. Kindlasti osatakse nende kohta nõu anda ka kauplustes, kus kandelinad müügil on.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi

eveliiy eveliiy 17. Sep 2014, 10:06

Mina eriti kõhukotti ei armastanud, kuna poja on detsembribeebi, siis talvel kõhukotis kanda teda ei saanud ja suvel talle seal enam ei meeldinud.