Vastsündinu 12 esimest nädalat: miks on nii oluline vastsündinut enda lähedal hoida?

Vastsündinu 12 esimest nädalat: miks on nii oluline vastsündinut enda lähedal hoida?

17. Jan 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebi on üheksa kuud emaüsas kasvanud. Tema jaoks on olnud ema rütmiline südametöö heli rahustav ja pole ime, et vastsündinud beebid instinktiivselt lähedust otsivad. Nuttev beebi rahuneb, kui teda sülle võtta ja uuringud on näidanud, et beebid, keda rohkem süles hoitakse, nutavad vähem, Täites lapse lähedusvajaduse, aitame me neil ennast uue maailmaga harjumise ajal turvaliselt tunda. 

Pisikesest, suletud ja pimedast keskkonnast suurde, eredasse ja avatud keskkonda tulek on lapsele väga suur muutus, kirjutab Momtastic Parenting. Kui sa hoiad vastsündinu enda läheduses, muudad sa talle selle kergemaks. Omamoodi võib vastsündinu perioodi pidada "neljandaks trimestriks, mille ajal beebi aeglaselt selle suure maailmaga harjub. Ta vajab sel ajal kindlus- ja turvatundeks sinu lähedust nii palju, kui võimalik. 

Praktilised võimalused lähikontakti suurendamiseks

Nahk-naha kontakt: kui su beebi on sündinud, hoia teda enda palja keha peal. Olge ise mõlemad teki all soojas. Lisaks beebi kehatemperaatuuri reguleerimisele, aitab see teda rahustada ja teil omavahelist sidet luua. Sinu palja keha peal olemine stimuleerib  lapse refleksi rinda otsida ja seega aitab see ka imetamise algusele kaasa. Nahk-naha kontakt ei ole oluline ainult vastsündinute puhul - see on lapsele terve esimese eluaasta jooksul väga hea võimalus rahuneda ja ennast hästi tunda. 

Kanna oma last kandelinas või ergonoomilises kõhukotis: see on ideaalne võimalus samal ajal muude vajalike toimetustega tegeledes beebi lähedusvajadust rahuldada. Lapse linas või kõhukotis kandmine sobib ka väikelastele - näiteks jonnihoogude rahustamiseks. Kui sa valid korraliku ja kvaliteetse kõhukoti, ei ole isegi väikelaps selle jaoks liiga raske. 

Maga lapse läheduses: esimesel kuuel elukuul soovitatakse beebiga ühes toas magada, sest see vähendab hällisurma riski. Samas toas olemine aitab samal ajal ka beebi vajadustele kiiremini reageerida. 

Jälgi beebi märguandeid: emad õpivad kiiresti lapse kehakeelest aru saama. Beebi üritab sulle väga konkreetselt selgeks teha, mida ta vajab. Sinu ülesandeks on neid märguandeid jälgida ja nendest aja jooksul aru saada. See aitab su beebil rahulik olla ja ennast hästi tunda. 

Beebile läheduse pakkumine ei käi ainult emade kohta - see on ka isadele suurepärane võimalus lapsega kontakti luua. Beebile on isa süles olemine samamoodi rahuldust pakkuv ning annab isale ja beebile suurepärase võimaluse sideme loomiseks. 

Loe antud teemal Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuhi Vivian Arusaare kommentaare >>>siit!

 

20140115161223-32145.jpg