Miks antakse mõningatele beebidele sünnitusmajas piimasegu?

Miks antakse mõningatele beebidele sünnitusmajas piimasegu?

15. Jul 2020, 15:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi poole pöördus ema, kellele on jäänud mulje, et Eesti sünnitusmajades antakse beebidele liiga kergekäeliselt piimasegu. Ta küsib: millistel puhkudel on vastsündinule rinnapiima kõrvalt piimasegu pakkumine haiglas päriselt näidustatud?

Ämmaemand Maret Voites vastab, et näidustused, miks anda beebile sünnitusmajas esimestel elupäevadel lisapiima, on:
* vastsündinu enneaegsus;
* väike sünnikaal;
* madal veresuhkur;
* suur kaalulangus;
* tõestatud rinnapiima puudumine;
* ema tervislikud seisundid, mis ei võimalda hetkel rinnapiima pakkuda (viirused, haiguse tõttu vajalikud tugevatoimelised ravimid jms).

Üks peamine põhjus, miks on vaja juurde anda piimasegu, on beebi liiga suur kaalulangus pärast sündi.

Peaaegu kõik vastsündinud võtavad esimestel elupäevaadel kaalust alla. See on täiesti normaalne ega vaja sekkumist, sest esialgu on rindades küll väga kasulik ternespiim, kuid seda on koguseliselt vähe. Samuti tühjeneb beebi soolestik mekooniumist.

Normaalseks ehk füsioloogiliseks kaalulanguseks loetakse terve ajalise 37.-42. rasedusnädalal sündinud) vastsündinu puhul üldjuhul kaalulangust, mis on kuni 5% esimesel, kuni 7% teisel ja kuni 10% kolmandal-neljandal elupäeval. Kui ema on sünnitusel saanud tilkinfusiooni (nt keisrilõikel), siis võib vastsündinu normaalne kaalulangus esimesel päeval ka suurem olla.

Kui aga kaalulangus on normist suurem, tuleb sekkuda. Tuleb üle vaadata lapse imemisvõte ja -tehnika. Last tuleb hakata kaaluma enne ja pärast toitmist. Kui kontrollkaalumine näitab, et laps ei saa hetkel piisavalt piima, otsustabki lastearst, et vaja on pakkuda lisapiima. 

Piimasegu pakutakse vastsündinule süstlast, topsist või lusikalt, mitte lutipudelist, kuna lutipudelist joomine võib häirida õige imemistehnika omandamist. 

Ämmaemanda sõnul on kiiduväärne, et emad ise teema vastu huvi tunnevad. On väga hea, kui ema palub endale sünnitusmajas selgitada, miks täpselt just tema lapsele lisapiima vaja on. See aitab vältida asjatut lisapiima pakkumist, mis võiks rinnapiima tekkele ja edasisele imetamisele negatiivselt mõjuda. Rinnapiim on beebile kasulikum toit kui piimasegu. 

Siiski ei tasu ülemäära muretseda, kui beebile on tõesti vaja esialgu piimasegu lisaks anda. "Jätkake imetamist ning küsige ämmaemandalt või imetamisnõustajalt abi. Püüdke säilitada usku endasse ning uskuge, et kõik laheneb. Isegi kui algus on raske ja keeruline, võib oma lapse imetamine olla ühel hetkel väga nauditav tegevus!" ütleb Maret Voites.

 

Kas Sinu beebi sai sünnitusmajas lisaks rinnapiimale piimasegu? Millisel põhjusel? Kas Sulle tundub samuti, et Eesti sünnitusmajades pakutakse piimasegu liiga kergekäeliselt?