Mida teha, kui beebi nutab "ilma põhjuseta"?

Mida teha, kui beebi nutab "ilma põhjuseta"?

08. May 2015, 08:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõht on täis? Jah. Mähe kuiv? Jah. Palavik välistatud? Jah, jah, jah. 

Miks beebi siis nutab? Beebidel on oma mõjuvad põhjused, aga ka kõige nutikamad vanemad ei oska oma laste mõtteid lugeda – ja beebidel pole sõnu, mille abil meile oma tundeid väljendada.

Kui sa ei ole veel tutvunud meie 12 põhjusega, miks lapsed nutavad ja viisidega, kuidas neid lohutada, soovitame sealt alustada. Kui ka sealsetest strateegiatest jääb vajaka, loe edasi. Õnneks on võimalik last lohutada ka tema rahutuse tagamaid teadmata. Siin on mõned järele proovitud ja kasulikud nipid, mille abil lapse nuttu vaigistada:

Miski, mida imeda

Imemine võib beebi südamerütmi stabiliseerida, ta kõhtu lõõgastada ja tema tillukesi sahmivaid jäsemeid rahustada. Paku lapsele lutti või (puhast!) sõrme, mida lutsida ja jälgi, kuidas ta hetkega rahuneb.

Kaisutamine ja mähkimine

Vastsündinud tahavad ennast tunda sama soojalt ja turvaliselt, nagu emaüsaski. Proovi last tihedalt teki sisse mähkida, teda kandelinas kanda või teda enda rinna vastas hoida, et seda tunnet temas taasluua. Mõnede beebide jaoks on mähkimine või kaisutamine liiga piirav ja reageericad paremini teistsorti lohutusele, näiteks rütmilisele liikumisele või luti imemisele.

Muusika ja rütm

Proovi muusikat mängida, unelaulu või oma lemmiklaulu laulda ja beebit süles hoides mööda tuba ringi tantsida. Eksperimenteeri erinevat sorti muusikaga, et leida oma beebi lemmik.

Taustamüra

Tolmuimeja ühtlane urin ei pruugi sulle kuigi rahustavana näida, kuid paljud beebid rahunevad ühtlase taustamüra abil momentaalselt. Selline „valge müra“ blokeerib teised helid ja meenutab lapsele emaüsas kuuldud kehasiseseid helisid.

Värske õhk

Mõnikord piisab nutu leevendamiseks välis- või rõduukse avamisest ja beebiga korraks värske õhu kätte astumisest. Seda muidugi sooja ilmaga ja/või selleks sobilikus rõivastuses. Kui see töötab, naudi seda hetke. Vaata ringi, imetle taevast ja räägi beebiga teie kodu ümbritsevast keskkonnast – olgu selleks kas vaikne metsatukk või tiheda liiklusega linnatänav.

Soe vesi

Nagu värske õhkki, võib soe vesi last lohutada ja tema nuttu vaigistada.

Et vannitamisse vaheldust tuua, proovi last kätel hoides õrna sooja dušši alla panna. Kui lapsele duši helid ja pritsiv vesi ei meeldi, ei ole mõtet teda selleks sundida, aga mõnedele beebidele see hirmsasti meeldib. Veendu ka selles, et sinu dušikabiin oleks libisemiskindel, et õnnetusi vältida.

Liikumine

Kõndimise ajal süles olemine või kärus lamamine võib olla lapse rahustamiseks piisav. Lisaks on last võimalik liikumises hoida kiiktoolis, kiiges, võimlemispallil põrgatades, last turvahälliga tsentrifuugiva pesumasina peale asetades (ära lahku tema kõrvalt hetkekski – masina vibratsioonid võivad hälli põrandale nihutada!), vankri või autoga sõitma viies.

Massaaž

Enamus beebid armastavad puudutusi, nii et masaaž võib olla just see, mis lapsel õnnest puudu on. Ära muretse, kui sa täpselt õigeid liigutusi ei tea – seni, kuni need on õrnad ja aeglased, toovad need tõenäoliselt lohutust.

Anna endale puhkust

Nuttev beebi, keda on keeruline lohutada, tekitab vanemates palju stressi. Õnneks õpib last ennast suuremaks saades ise lohutama ja suurem osa nuttu lakkab peagi.

Seni ei tasu ennast süüdi tunda, kui tahad lisaks beebile ka iseenda eest hoolitseda. See muudab sind kannatlikumaks ja armastavamaks lapsevanemaks. Kui oled kannatust ja enesevalitsust kaotamas, proovi neid nippe:

- Pane beebi turvalisse kohta sülest ära ja lase tal natukene aega nutta. Put your baby down in a safe place and let him cry for a while.

-  Helista mõnele pereliikmele või sõbrale ja küsi nõu.

- Lase kellelgi usaldusväärsel mõneks ajaks üle võtta.

- Pane mängima vaikne muusika, et oma mõtteid lapse nutult mujale viia.

- Hinga sügavalt ja rütmiliselt – nina kaudu sisse, suu kaudu välja.

- Meenuta endale, et nutt ise ei tee sinu lapsele liiga ja et võib-olla annab see lapse tunnetele vajaliku väljundi.

- Korda endale: „mu laps kasvab sellest faasist välja.“

- Midaiganes sa ka ei teeks, ei tohi sa mitte mingil juhul oma frustratsiooni last raputades välja elada – see võib lapsele tekitada ränga ja pöördumatu ajukahjustuse. 
 

Emmede Klubi