Mida rohkem on peres lemmikloomi, seda väiksem laste allergiarisk

Mida rohkem on peres lemmikloomi, seda väiksem laste allergiarisk

14. Apr 2023, 19:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iga kass ja koer, kellega lapseeas regulaarselt kokku puutume, vähendab allergiate tekkimise riski, selgus Rootsis tehtud uuringust.

Novaator vahendab, et täielikult parasiidivabas keskkonnas elades ei õpi meie immuunsüsteem ohutuid tolmukübemeid jt allergeene ohtlikest haigustekitajatest eristama. Lisaks on liiga steriilses keskkonnas inimese nahal ja soolestikus elav mikrobioom kesisem, mis tõstab nt autoimmuunhaiguste, ärritunud soole sündroomi ja ainevahetushäirete tekkeriski.

Majapidamises elav kass või koer näib muutvat keskkonna piisavalt, kuid mitte liigselt räpaseks. Lemmikute pidamisega seotud kasule on viidanud ka mitmed eelnevad uuringud. Nüüd Göteborgi Ülikoolist läbiviidud analüüs näitab, et oluline on ka kokkupuute määr.

Koduloomadeta majapidamises kasvanud imikutest esines kainikueas allergiasümptomeid igal kolmandal. Nelja lemmikloomaga koos elanud laste allergiarisk oli poole väiksem. Enam kui viie lemmikloomaga elanud lastest ei esinenud allergiasümptomeid mitte ühelgi. See ei tähenda, et viis lemmiklooma oleks kindel võimalus allergiaid vältida, kuid risk väheneb märgatavalt.

 

Kas teie peres on lemmikloomi?