Lugeja küsib, toitumisspetsialist vastab: Beebi ja mannapuder

Lugeja küsib, toitumisspetsialist vastab: Beebi ja mannapuder

12. May 2015, 12:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Kas enne esimese eluaasta täitumist võib lapsele beebiputrude asemel lehmapiimaga keedetud vedelat mannaputru anda?" küsib Emmede Klubi lugeja. Palusime küsimusele vastamisel abi toitumisnõustajalt Ines Strapilt.

"Kuni üheaastase lapse menüüst võiks lehmapiim puududa, sest see võib olla potensiaalne allergeen. Sama käib manna kohta, mida ei soovitata beebidele ühena esimestest putrudest anda. Lapse organism harjub alles lisatoitude ja nendes sisalduva gluteeniga ja manna on tema seedimisele esialgu liig," selgitab toitumisspetsialist.

Lisaks tuleks Strapi sõnul meeles pidada, et mannas ei sisaldu lapse jaoks väärtuslikke toitaineid ja see aitab lapsel vaid kaalus juurde võtta, kuid ei ole talle tegelikult kasulik. 

Toitumisspetsialisti sõnul viivad teadlased tänapäeval läbi hulgaliselt uuringuid leidmaks seost beebide esimestes lisatoitudes (esimesel eluaastal) sisalduva gluteeni ja hilisemas elus välja kujuneva gluteenitalumatuse ja tsöliaaklia vahel. Hetkeseisuga ei ole teadustöö vilja kandnud, kuid teadlased kahtlustavad, et tsöliaakliasse haigestumist on võimalik varakult vältida.

"Lisaks tuleb ettevaatlik olla ka lehmapiimaga. Võimalik, et beebi organism ei reageeri piimatoodetele, kuid on tõenäoline, et lehmapiima tarbimine võib lapsele ebamugavusi valmistada. Näiteks võivad tekkida gaasid, kõhukinnisus ja allergilised reaktsioonid lapse nahal," hoiatab spetsialist piimatoodete tarbimise võimalike tagajärgede eest.

Kui oled otsustanud lapsele lisatoiduna putru pakkuda, soovitab Ines Strap seda valmistada keedetud veega, sellele enne serveerimist rinnapiima lisades. Nii väldid tõenäosust, et lapse organism lisatoidule allergiliselt reageerib.

"Igal juhul on sellistes küsimustes alati kõige targem pöörduda perearsti või lastearsti poole, kes on lapse arenguga täpselt kursis ja oskab anda lapsele eakohaseid ja kasulikke toitumisalaseid nõuandeid," rõhutab Strap.


Emmede Klubi