Lisatoiduga alustamine: Millal on õige aeg?

Lisatoiduga alustamine: Millal on õige aeg?

22. Dec 2014, 15:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebidele, kes on rinnapiimatoidul, soovitatakse pakkuda lisatoitu alates 6. elukuust, kuid on olukordi, kui lisatoiduga peaks alustama varem, näiteks piimasegu saavad beebid peaksid lisatoitu saama alates 4. elukuust. 

Kui ema tunneb, et lapsel on vaja rohkem energiat ja ta küsib tihedamini süüa, võib alustada uute maitsete tutvustamist ja pakkuda lisatoitu.

Kuidas alustada lisatoiduga?

Lisatoiduga alustades, ei tea paljud emad, mida oma beebile pakkuda - putru, puu- või köögivilja püreed.

Toitumiseksperdid soovitavad alustada köögiviljapüree või pudruga, sest kui alustada magusate puuviljapüreedega, võib juhtuda, et beebi keeldub edaspidi köögiviljadest, sest need ei ole magusad.

Kui olete otsustanud hakata oma lapsele lisatoitu pakkuma ning alustate köögiviljapüreega, pakkuge seda lõunasöögiks - kui beebi saab rinnapiima, siis 6-7 kuu vanuselt, kui saab piimasegu, siis 4-5 kuu vanuselt.

Samas võib lisatoitu pakkuda ka õhtuti - kui ööd on rahutud, on soovitatav pakkuda putru- eelistades tatart, riisi ja maisi.

Köögiviljapüreed

Kartul, kõrvits, porgand, suvikõrvits- mida valida?

Kartul esimese lisatoiduna on küsitav, sest lapse seedesüsteem alles kohaneb uue toiduga. Organism hakkab tootma seedemahlu, mis aitavad lagundada uut toitu. Kuna rinnaga toitmise ajal ei ole seedemahlade kogus nii suur kui lisatoiduga alustamisel, peab beebi organism sellega järk-järgult harjuma. Kartul ei sobi esimeseks lisatoiduks, sest seda on beebi kõhul raske seedida.

Toitumise ja laste eksperdid soovitavad alustada kõrvitsapüreega. Valida võib ükskõik millise kõrvits, sest lapse reaktsioon erinevatele kõrvitsa sortidele ei ole erinev. Selleks, et uus maitse last ei üllataks, võite püreele veidi rinnapiima lisada.

Kui palju on piisav?

Esimene uue maitse nautimine on mõeldud selleks, et tekitada beebis huvi. Oluline on teada, kui palju püreed või putru võib beebile korraga pakkuda, et see temas huvi tekitaks, kuid et seda ei oleks liiga palju.

Esimesel korral võiks pakkuda 1/4  kuni  1 teelusikatäie lisatoitu. Niisama tähtis kui valitud kvaliteediga köögiviljadest püree, on oluline ka lusikas - ei tohiks anda metallist lusikaga, kuna selle temperatuuri on raskem kontrollida. Parem on valida beebi lusikas, sest see huvitab last rohkem.

Lisatoiduga alustamise esimesel nädalal võiks olla, et laps sööb kuni 10 teelusikatäit püreed või putru. Kuid pärast igat toidukorda, ei tohi unusta rinnapiima, sest peagi asendab laps ühe rinnaga toitmise korra lisasöögiga.

Lisaks pidage meeles, et iga järgmine uus maitse võiks tulla menüüsse mitte varem kui nädal pärast eelmist maitset, see on oluline, et näha, kas lapsel tekib allergiline reaktsioon või mitte ning nii on lihtne aru saada, millised köögiviljad teie lapsele ei sobi.

Beebi harjutamine lisatoiduga

Järk-järgult suurendage lisatoidu kogust, kuni üks toidukord on asendunud püree või pudruga, aeg ja kogused sõltuvad lapsest. Eksperdid tuletavad meelde, et last ei tohi sundida sööma.

Kui laps keeldub aga teie valmistatud hõrgutistest, võib see olla tingitud toidu temperatuurist- võib-olla see oli liiga kuum, kui olete beebile ka magusaid püreesid pakkunud, võib ta köögiviljadest ära öelda kuna need ei ole enam piisavalt maitsvad tema jaoks.

Kuid võib ka juhtuda, et laps lihtsalt ei ole veel lisatoiduks valmis. Kui pakute oma lapsele toitu, kuid ta keeldub sellest kategooriliselt, oodake natuke kuni ta on valmis. Võtke ta laua äärde kui te ise sööte ja lubage tal mängida kausi ja lusikaga ning aeg näitab teile, millal beebi on valmis lisatoitu sööma.

Maitsvat ja meeldivat lisatoiduga alustamist!

20141222150555-34202.jpg